"Természetesen" a a Premier League-ben a legjobbak a fizetések

Továbbra is az európai futball jövedelmi élvonalában van az angol első liga a Deloitte könyvvizsgáló cég csütörtökön Londonban közzétett összeállítása szerint.

A 2006-2007-es szezonról készült jelentés szerint a Premier League csapatainak összbevétele - a liga 1992-es létrehozása óta most első ízben - elérte a másfél milliárd fontot (455 milliárd forintot).

A Deloitte kimutatása szerint a kifizetett bruttó bértömeg az angol futball felső húszas osztályában 13 százalékkal 969 millió fontra (293 milliárd forintra) emelkedett - tavalyi font/euró árfolyamon számolva -, és a cég előrejelzése szerint a most befejeződött 2007-2008-as szezonban minden bizonnyal átlépte az 1 milliárd fontot.

A bevételhez mért bérkiáramlás a tavalyi bajnoki évadban meghaladta a 63 százalékot az előző évi 62 százalék után; tíz évvel korábban még csak a bevételek 48 százalékát költötték játékosok bérére az elsőligás angol klubok.

Összehasonlításként a Deloitte kimutatta, hogy a német Bundesligában a játékosok fizetése a klubok bevételének átlagosan a 45 százalékát vitte el.

A legtöbb bért a Roman Abramovics orosz milliárdos által birtokolt londoni Chelsea játékosai vihették haza a 2006-2007-es bajnokság idején, összesen csaknem 133 millió fontot. Ez mindazonáltal eltörpül Abramovics vagyona mellett, amelyet a The Sunday Times által a brit pénzarisztokrácia felső ezréről minden évben kiadott lista idei összeállítása 11,7 milliárd fontra becsült.

John Terry, a Chelsea csapatkapitánya jelenleg hetente csaknem 130 ezer fontos (40 millió forintos) fizetést kap.

Nagy-Britanniában az alkalmazotti átlagkereset évente 32 ezer font.

A Deloitte prognózisa szerint a Premier League összbevétele a 2007-2008-as szezonban megközelítette a 2 milliárd fontot, nem kis részben a tavaly augusztus óta élő, három évre szóló, 1,7 milliárd fontos tévéközvetítési szerződés révén.

Az angol első liga mérkőzései a legnézettebbek világszerte: szezononként átlagosan és összesen 2,9 milliárdnyian nézik a közvetítéseket.

A húsz élvonalbeli csapat közül azonban a magas bérköltségek miatt a vizsgált évadban mindössze nyolcnak volt működési szintű profitja, fele annyinak, mint egy évvel korábban.

(MTI)

 

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.