A féltett és ápolt díszkert nemcsak a növényeknek, hanem a család kedvenc állatainak, a hasznos és gyakran kárt okozó élőlényeknek is otthont és terített asztalt ad. Kutyákkal, macskákkal, vakondokkal, rágcsálókkal, madarakkal, csigákkal, hangyákkal, kell osztozni a sok munkával rendben tartott felületen.
Mozdul az egész kert
czaunerp@nepszabadsag.hu vagy www.kertesz.nolblog.hu
A hívatlan kertlakók közt talán leggusztustalanabb a meztelen csiga. Míg mások némi hasznot is hajtanak, a csiga számláján csak a károk sorjáznak: mindent összerág, ragacsos csíkot húz maga után, és sokak szemében e jószág testesíti meg a csúfságot. A meztelen csigák elleni védekezésnél - ahogy a szakemberek mondják - fontosabb az eredményesség, mint a környezet tisztelete. A legegyszerűbb védekezési módszer a csigák rejtekhelyének feltárása, amely leggyakrabban valamilyen nedves, hűvös, védett hely lehet. Érdemes őket összegyűjteni s elpusztítani, mert egy tenyészidőszakban félezer utóddal gyarapítják a nemkívánatos kolóniát.
Csökkenthető a csigaveszély, ha a növényeket reggel öntözik, és ezért a környezetük hamar felszárad. Vannak csigataszító növények is. Ilyen a begónia, fekete ribiszke, paradicsom. Ezekből érdemes a csigajárta helyekre ültetni. Durvább megoldás nedvességet elvonó anyagot (sót, égetett mészport, műtrágyát) kiszórni a megvédendő terület köré. Ha a csiga rámászik a kiszórt anyagra, a csúszó talpából a nyálkát kivonja, nem tud csúszni, elpusztul. De kedvelik a sört is, és a fedeles, sörös csigacsapdával sok részeges csúszómászó begyűjthető. A gazdaboltokban csigaölő mérgek is vásárolhatók.
A hangyatúrások is okozhatnak bosszúságot. A bűnös általában a gyepi hangya, amely olykor gyökérkárosodást és levélsárgulást is okozhat. Fűnyírás előtt a halmokat szét kell söpörni, de "árnyékcsapdát" - a hangyatúrásra nagyobb cserepet kell helyezni, a hangyák néhány óra alatt ide hordják tojásaikat, s ezt szét vagy vízbe kell szórni - is használhatunk. Ha azonban sok a túrás, akkor hangyairtó szert lehet a bolyok környékére kiszórni.
Még az apróságok között a darazsakról érdemes említést tenni. Sokfelé él a kertes házakban. Távol tartani nem lehet őket, ezért csak irtásuk jöhet szóba. Tetők alól, csatornák mellől érdemes különböző rovarirtó spray-kkel kiűzni őket. Lehetőleg hajnalban próbálkozzanak, amikor még hűvös van. Ha ugyanis már "felmelegedtek" a fészküket védő rovarok, az óvatlan darázsirtás az orvosi rendelőben is végződhet. Ha sok a fészek és agresszívak, szakembert kell hívni. Kevés darázs ellen érdemes cukros-vizes csapdával védekezni. A faágra akasztott, levágott tetejű műanyag flakonba öntött cukros vízbe sok mohó darázs fullad. A kerti partit is gyakran megzavarják a grillre ácsingózó csíkospotrohúak. Érdemes az asztalra vagy a hús közelébe egy széles szájú pohárba valamilyen édes likőrt, gyümölcsbort önteni. Az ilyen italokat még a húsoknál is jobban kedvelik.
A kutyáktól csak kerítéssel vagy hosszas oktatással lehet megvédeni a virágágyásokat. A kutya ugyanis - jelleméből fakadóan - egyenes vonalban közelíti meg célját. Ezek után cirkuszi mutatványszámba mehet, ha sikerül vele megértetni: kerülje az ágyást. Egyszerűbb a kerítés, de néhány tízezer forintért lehet vásárolni kerti villanypásztort is. Ezt néhány, sistergő kisülés után az okos állatok megtanulják tisztelni. Ezután már a kifeszített drót is visszatartja őket. Nem túl hosszas rábeszéléssel meg lehet tanítani őket nemcsak a szoba-, hanem a kerttisztaságra is, s a kijelölt helyről már könnyen eltávolítható a maradvány. A vizelési szokásokon nehezebb változtatni, viszont a gyepsárgulás megelőzhető, ha az utána egy-egy vödörnyi vízzel hígítják a produktumot.
Az öntörvényűbb macskák nem sok pusztítást végeznek, inkább csak a falak mentén hagynak bűzölgő üzeneteket, és a madarakat riogatják. Az idegen macskák távoltartására sokféle finomabb és durvább módszer létezik, de legjobb a kutya. Ha a ház kedvence végzi a dolgát a kertben, akkor arra kell ügyelni, hogy a gyepen egyetlen fű nélküli folt se maradjon, ugyanis ilyenkor a macska más helyet keres szüksége elvégzésére.
A tágas, vidékies kertek igazi terroristája a vakond. Ha egyszer befészkelte magát, nagy pusztítást végez. A vakond hasznos, védett, szívós és ravasz állatka. Aki már küzdött vele, megtapasztalhatta, hogy csak szerencsével lehet költözésre bírni. A kis fekete állatok leginkább a nyirkos és kőmentes talajokat kedvelik, valamint az olyan gyepet, amelyen kevés a mozgás és az ápolás. A kétéltűek között akadnak tetszetősek, mint a levelibékák, s csúfak, mint a varangyok. Minden fajuk védett rovarfogyasztó, akárcsak a gyíkok.
A madár lakótársak általában hasznosak, rengeteg rovart fogyasztanak. Az esti, különösen esőztető locsoláskor rendszeres fürdőző látogatók a fekete rigók, fecskék és a rozsdafarkúak.
A következő héten a folyton virágzó rózsák titkáról írunk.