Másfél hónapos politikai torzsalkodás után tegnap döntés született három újbudai iskola, köztük a József Attila Gimnázium jövőjéről - erre az után kerülhetett sor, hogy a XI. kerületi jobboldali ellenzék tegnap megszavazta az iskolák további működéséhez szükséges határozati javaslatot. Igaz, csak azzal a feltétellel, hogy a javaslatba beemelték azt a szöveget, mely szerint az iskolák bezárását a kerületet irányító baloldali koalíció kezdeményezte, s az ellenzék fellépése akadályozta meg.
Újbuda: átmeneti előremenekülés
Az MSZP és az SZDSZ kicsinyes politikai nyilatkozatnak minősítette a kezdeményezést, de az iskolák érdekére hivatkozva elfogadta. A rendkívüli ülésen egyébként több száz, főként József Attilás tanár, diák és szüleik jelentek meg, fellépésük szintén politikai vitát váltott ki a képviselők között.
Az iskolák sorsáról már hetekkel ezelőtt dönteni kellett volna, ám a másfél hónapja tartó ellenzéki obstrukció miatt folyamatosan határozatképtelen volt az újbudai képviselő-testület. A kerületet egy MDF-es alpolgármester támogatásával irányító koalíció az után veszítette el egyfős többségét, hogy Hajdú László április közepén kilépett a liberális frakcióból és átült a függetlenek közé. Molnár Gyula (MSZP) polgármester nem tudta biztosítani a többséget, mert az ellenzék minden ülésről távolmaradt vagy nem szavazott, így a testület határozatképtelen volt.
Emiatt került veszélybe egyebek mellett a József Attila Gimnázium, a Montágh Imre Általános Iskola, Óvoda és Készségfejlesztő Speciális Szakiskola, valamint a Weiner Leó Zeneiskola és Zeneművészeti Szakközépiskola, s a bennük tanuló csaknem hétszáz diák, valamint számos pedagógus további sorsa. A XI. kerület egy éve döntött, hogy szóban forgó iskoláit átadja a fővárosnak, az azonban csak a feladatot venné át, és nem kizárt, hogy a diákokat más iskolákban helyeznék el, az intézményeket pedig a bezárás fenyegethetné. A két önkormányzat között az ügyben fél éve intenzívvé váló tárgyalások eredményeként a főváros évente 80-240 ezer forint támogatást juttat diákonként az intézményeknek, összesen 52,5 millió forintot. Bár ez messze elmarad a kerületi igényektől, de a bezárás elkerülése érdekében végül tegnap elfogadták az ajánlatot. Az ügy azért vált sürgetővé, mert a Fővárosi Közgyűlés ma dönt a fővárosi támogatásokról, ehhez azonban Újbuda egyetértő határozatára is szükség van.
Kupper András, a Fidesz-frakció vezetője érdeklődésünkre elmondta, továbbra is a polgármester távozásában látják a megoldást, de a kerület számára fontos - az ellenzék által is elfogadható - kérdéseket megszavazzák a jövőben.
Lakos Imre szabad demokrata alpolgármester nyilvánvalóan cinikus politikai nyilatkozatnak tartja a Fidesz kezdeményezését, ugyanakkor azt mondta, "a cél szentesíti az eszközt", így a kezdeményezést befogadták. Érdeklődésünkre hozzátette: lényeges döntés született, mivel a kerületnek sikerült kiharcolnia az iskolák működtetéséhez fővárosi forrásokat.