Intenzív kampányt folytatott az RMDSZ, jelöltjei a vasárnapi helyhatósági választások előtt házról házra jártak, hogy a szövetség üzenetét az erdélyi választókhoz eljuttassák - nyilatkozta lapunknak Markó Béla. Az RMDSZ elnöke szerint jóval nagyobb az érdeklődés a mostani, mint a tavalyi EP-választások iránt. Az RMDSZ tartotta magát az ígéretéhez, és nem folytatott negatív kampányt, jelöltjei nem támadták a konkurens MPP-t.
A románok összefogtak Erdélyben
A kampány során kiderült: Nyugat- és Közép-Erdélyben a hangulat oldottabb, mint Székelyföldön, ahol - gazdasági és szociális okokból - több az aggodalom, a panasz.
Az elnök úgy látja, hogy 63 százalékosra valószínűsített részvételi arány mellett, az RMDSZ és a vele szemben induló Magyar Polgári Párt (MPP) a leadott voksok 76, illetve 12 százalékát szerezheti meg. Markó elismerte, hogy míg korábban a magyarság egységesen az RMDSZ-re szavazott, és a román pártok külön-külön állítottak jelölteket, most a románok több erdélyi megyében összefogtak, közös jelöltet indítanak, ultranacionalista felhangú kampányt folytatnak - miközben a magyarság szavazatai megoszlanak.
Szerinte a román összefogás az önkormányzati tisztségek felértékelődését mutatja. A román pártok is látják, hogy a decentralizáció folytatódik, de azt is megérezték, hogy a megosztottság gyengíti a magyarságot, és ezzel nagyobb az esélyük arra, hogy képviselőit félreszorítsák. Az összefogásban az is szerepet játszott, hogy a román politikában sokan szeretnék megtörni az egységes magyar érdekképviseletet, országos szinten is. Megelégelték, hogy a magyarok befolyással vannak a kormányzásra, az országos szintű döntésekre.
Orbán Viktornak az új erdélyi egység megteremtésére vonatkozó kijelentéseire reagálva, Markó Béla elmondta: az RMDSZ már a tavalyi EP-választások előtt is felajánlotta Tőkés Lászlónak a közös listán történő indulást. Nem másodrangú szerepet, hanem bejutó helyet ajánlottak neki. A mostani helyhatósági választások előtt is felajánlották az RMDSZ-en kívüli csoportosulásoknak: vegyenek részt közösen szervezett előválasztásokon, méretkezzenek meg. Markó értelmezésében az egységnek két feltétele van: biztosítani a magyar közösségen belül minden ideológiának, minden véleményformáló csoportnak a megméretkezési lehetőséget, tehát a tisztességes versenyt - utána pedig, amikor már a román többséggel kell szembesülni, egységesen kell fellépni, közös listákkal.
Az RMDSZ-elnök szerint a radikalizálódás tévút. Az RMDSZ-szel szemben az MPP sem kínál semmi mást, csak a hangszerelés más, konzervatívabb. Az RMDSZ határozottan a modernizációt, Erdély gazdasági felemelését, infrastruktúrájának az újjáépítését, fejlesztését kívánja megvalósítani.