Az európai hőhullám már halálos áldozatot is szedett
Az Országos Meteorológiai Szolgálat tájékoztatása szerint Szegeden 34 Celsius-fokot mértek, amely hat tizeddel meghaladta a május 28-án eddig feljegyzett legmagasabb hőmérsékletet. Legutóbb ugyanezen a napon, 1958-ban mértek hasonló értéket. Az előrejelzések szerint a következő napokban is marad az időjárás nyárias jellege, de újabb rekordokra egyelőre nem kell számítani. A Kárpátokon át a mostaninál 2-3 fokkal alacsonyabb hőmérsékletű légtömegek érkeznek, ezért a nappali felmelegedés a következő napokban 26 és 31 Celsius-fok között marad.
A Központi Meteorológiai és Geodinamikai Intézet munkatársa elmondta, hogy a meteorológiai nyarat megelőző hőséget a Szahara felől beáramló forró légtömegek okozzák. A légáramlatokkal finom homokszemcsék is érkeznek, és bár nehéz előre kiszámítani a köréjük képződő felhők magatartását, a szakértő szerint egy biztos: a felhős ég csillapítja a hőséget.
Görbülő vonatsínek
Egy ideig nem volt vonatközlekedés a Piliscsaba és Pilisvörösvár között. A Budapest-Esztergom vonalon "sínkivetődés" miatt vonatpótló buszok szállították az utasokat - tájékoztatott Both Ferenc, a Mávinform ügyeletese. A meleg miatt a sínek eldeformálódtak, ezért nem közlekedhetnek a vonatok az említett szakaszon. Este hatra helyreállt a vonatközlekedés az említett szakaszon: ismét járnak a vonatok Piliscsaba és Pilisvörösvár között.
Európai kánikula-körkép
A sokévi átlaghoz képest szokatlanul meleg az idő Közép- és Délkelet-Európában. A hőhullám halálos áldozatot is követelt. Egy idős ember vesztette életét a horvát fővárosban még kedden. Valószínűleg hőgutát kapott a villamoson."Ez kész őrültekháza" - kommentálta Boszniában a szarajevói egyetemi klinika sürgősségi osztályának vezetője, hogy az elmúlt néhány napban több mint 200 beteget kellett ellátni a hőséggel magyarázható panaszokkal.
Szerdán Macedónia déli részén 38 Celsius-fokot mértek. Belgrádban három fokkal kevesebbet, de ez így is a legmagasabb május havi érték azóta, hogy a 19. század végén elkezdték a meteorológiai méréseket. Tavaly júniusban és júliusban 40 halálesetet vezettek vissza a Balkánt sújtó hőségre. A rendkívüli meleg több helyütt tüzeket, áramkimaradást, vízhiányt és közlekedési zavarokat okozott.
Ausztriában is megdőlt a májusi csúcshőmérséklet: a graz-thalerhofi repülőtéren szerda délután kereken 35 Celsius fokot mértek. Még soha ilyen forró májusi napot nem jegyeztek fel az alpesi országban. A felső-ausztriai Weyerben 34,9, a stájerországi Graz-Strassgangban 34,6, Bruck and der Murban pedig 34,4 fokot rögzítettek. A korábbi csúcsot Bécs-Donaufeld tartotta, ott öt éve 34,2 fokig kúszott fel a hőmérő higanyszála.
Görögországban szintén melegebb az idő, mint általában az év ezen időszakában: 36 fokot mértek a szárazföldön, a szigeteken néhány fokkal kevesebbet. A május havi hőmérsékleti csúcsot 1945-ben mérték Görögországban, a feljegyzések szerint 46 Celsius-fokot mutattak a hőmérők.(MTI)