Amerikai elnökjelöltek közös nyilatkozata Szudán ügyében
"Egyesülve követeljük, hogy a dárfúri népirtás és erőszak fejeződjék be" - olvasható a hirdetésben, amelyen egymás mellett szerepel a demokrata párti Hillary Clinton New York-i és Barack Obama illlinois-i, valamint John McCain republikánus szenátor aláírása. Genocide (Népirtás) - ez a szó szerepel fehér alapon nagy szürke betűkkel a hirdetésben, a no (nem) kifeketítve. Szudán ügye azon kevés kérdés egyike, amelyben a három politikus azonos álláspontot képvisel, és ennek nyilvánosan is hangot ad.
A dárfúri tragédia leállításáért küzdő, több mint száz vallási, humanitárius és jogvédő csoportot tömörítő SaveDarfur.org mozgalom hirdetésének alján az olvasható, hogy a három szenátor "történelmi szolidaritást" mutatott, közös nyilatkozatot tett. A SaveDarfur.org honlapján olvasható nyilatkozatban mindhárom aspiráns ígéretet tett: megválasztása esetén nem csökkenő eltökéltséggel fogja követelni a dárfúri népirtás leállítását. A Clinton, Obama és McCain által jegyzett közös szöveg szerint a szudáni kormány több mint öt évi népirtás után is folytatja a dárfúri civil lakosság elleni erőszakcselekményeket. "Ez elfogadhatatlan az amerikai nép és a világ közössége számára" - jelentették ki. A szenátorok megállapították: nem férhet kétség hozzá, hogy a szudáni kormányt terheli a fő felelősség az erőszakért és képes annak véget vetni. "Elítéljük, hogy a szudáni kormány következetesen aláaknázza a békét és biztonságot, egyebek mellett, hogy sorozatos támadásokat intéz saját népe ellen" - tartalmazza a szöveg.
Szudán nyugati Dárfúr tartománya jelenleg is erőszakos cselekmények színtere. Helyi afrikai törzsek 2003-ban ragadtak fegyvert amiatt, hogy az arab többségű szudáni kormány szerintük figyelmen kívül hagyja az érdekeiket, és hátrányosan megkülönbözteti őket. A Nyugat azzal vádolja a szudáni kormányerőket, hogy a szövetséges dzsandzsavíd arab milíciával összefogva módszeresen gyilkolták a fekete lakosságot, miközben a lázadó csoportok ellen harcoltak. Kartúm tagadja a vádakat. Az ENSZ becslése szerint több mint 200 ezer ember vesztette életét a viszályban, és 2,5 millióan kényszerültek otthonuk elhagyására.
(MTI)