A vergődés is lehet érdekes - Tudósok vizsgálják térségünk fociját
A szerkesztők, Krausz Tamás és Mitrovits Miklós az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán az elmúlt napokban megrendezett bemutatón elmondták: A játék hatalma: futball - pénz - politika című könyv igyekszik összefoglalni azokat az okokat, amelyek közrejátszottak e térség futballjának összeomlásában. Amíg Nyugat-Európában százezreket a lelátókra csalva virágzik ez a sportág szakmailag és gazdaságilag egyaránt, addig régiónkban többnyire a túlélésért küzd a foci. Mi lehet ennek az oka? Elsősorban erre keresik a választ a kötet szerzői. Mitrovits Miklós elmondta: az a céljuk, hogy vitákat generáljanak és felhívják a figyelmet a kelet-európai labdarúgásban a rendszerváltásokat követő időszak sportágat körülvevő, tisztázatlan, áttekinthetetlen viszonyaira. Aki kézbe veszi a kötetet, választ kaphat például arra: mitől üzleti sikersztori az idei Bajnokok Ligája győztes Manchester United, és miért tekinthető csődnek gazdaságilag a még mindig legnépszerűbb hazai csapat, a másodosztályban csak vergődő, milliárdos adósságokat maga előtt görgető, s végre új tulajdonosra talált Ferencváros.
Krausz Tamás történész, egyetemi tanár a kötet bevezetőjében felteszi a kérdést: miben áll annak az evolúciónak a kérdése, amely a nemzeti labdarúgást - elsősorban mint sportot - globális labdarúgássá, egyetemes szórakoztató iparrá transzformálta? Egyebek között erre is keresik a választ a kötetben található tanulmányok szerzői, amelynek sorát, a magyar futballt érintő globalizációs hatások elemzése nyitja, kiszélesítve a kört a sportág nemzetközi viszonyaira. A szerzők elsősorban a magyar labdarúgás utóbbi húsz évét tanulmányozzák, és írásaikban arra keresik a választ, hogy eddig miért nem sikerült több, máshol jól működő modellt átültetni a gyakorlatba Magyarországon.
Krausz Tamás elmondta: a Kelet-Európai Tanulmányok néven elindított sorozattal (amelynek e kötet a második része) publikációs lehetőséget nyújtani a fiatalabb történész generációnak. A diákok ilyesfajta támogatását és a kérdéskör megválaszolását az ELTE BTK Kelet-Európa Története Tanszéke úgy próbálta összehangolni, hogy futballtörténeti kurzust indított a tanulók számára. A szemináriumra összesen tizenhárman jelentkeztek, ami hűen jellemzi a sportág honi megítélését napjainkban. Szerencsére nem mindenkit felejtettek el: hatalmas taps köszöntötte a könyvbemutatón megjelent Sándor Károlyt, a legendás “Csikart”, minden idők egyik legnagyszerűbb magyar jobbszélsőjét, az MTK korábbi 75-szörös válogatott játékosát.
Vele még azok is szerettek volna kezet fogni, akik - koruknál fogva - pályán már nem láthatták zseniális cseleit, fineszes góljait, de apáik, nagyapáik elbeszéléseiből, jól tudták, kicsoda Csikar. Mert ne feledjük: valaha volt nemzetközileg jegyzett foci Magyarországon.
A kérdés az: mikor lesz újra?