Bakuban nagyszabású katonai díszszemlével kívánják megünnepelni május 28-át, az első azerbajdzsáni köztársaság megszületésének 90. évfordulóját. A parádé figyelmeztetés: Azerbajdzsán nem hajlandó a végtelenségig tolerálni, hogy területének húsz százalékát Örményország megszállva tartja.
A Nabucco sikere Bakun nem múlik
Azerbajdzsán (a hét évtizedes szovjethatalom után 1991-ben visszanyerve függetlenségét) a nemzetek közösségével, így minden szomszédjával is jó viszonyra törekszik - mondta lapunknak a közelgő évforduló alkalmából Haszan Haszanov, a kaukázusi ország budapesti nagykövete. Hozzátette, hogy ez Oroszország, Grúzia és Irán esetében sikerrel jár, ám az örményekkel a kapcsolat (amelyet súlyosan beárnyékol Hegyi-Karabah megszállása, annak előzményei, az örmények részéről elkövetett atrocitások, így Hodzsali település egész lakosságának kiirtása is) hosszú évek óta fagyponton van.
- Mi egyelőre a konfliktus békés rendezését szorgalmazzuk. Ám ez elképzelhetetlen az örmény alakulatok kivonása, területi egységünk helyreállítása nélkül - szögezte le a nagykövet, aki korábban hazája kormányfői posztját is betöltötte.
Haszanov arról is beszélt, hogy Azerbajdzsán jó kapcsolatokat tart fenn az Európai Unióval, és a viszonyt gazdaságilag elmélyítheti a Nabucco gázvezeték megvalósulása. Bakun ez nem múlik, földgáztartalékaik hosszú távon biztosíthatják akár a vezeték teljes kapacitásának kihasználását is. A megvalósítás inkább a projektben résztvevő országok erőfeszítéseinek egybehangolását követeli meg.
A nagykövet elégedetten szólt a magyar-azeri kapcsolatok fejlődéséről, ami Ilham Aliyev államfő év eleji budapesti látogatásának köszönhetően új lendületet kapott. - Népem rokonoknak tekinti a magyarokat - húzta alá Haszanov. A kölcsönös ismeretekhez mindkét népet hozzásegítené a közvetlen kapcsolattartás lehetősége, például egy Budapest-Baku légi járat beindítása.