Már június másodikától számítani kell az osztrák határon az ellenőrzésre - mondja Konrad Kogler, a labdarúgó-Eb biztonsági szóvivője -, de a kontrollt rugalmasan, a mérkőzésekhez igazodva tervezik. Az új Schengen-tagok (Magyarország, Szlovákia, Csehország, Szlovénia) határán a még meglévő épületekbe ideiglenesen visszatelepítik az okmányokat leolvasó gépeket és kezelőiket. A régi tagállamok (Németország, Olaszország) határátkelőinél pedig mozgó állomásokról, autóbuszokról végzik majd a feladatot.
A foci miatt búcsúzunk Schengentől
A cél nemcsak az ismert futballhuligánok kiszűrése - tájékoztat a szóvivő -, azt is szeretnék megakadályozni, hogy a tömeges beutazást illegális határátlépők is kihasználják. A rugalmasság annyit jelent, hogy ezekben a hetekben (július elsejéig) nem folyamatosan és mindenütt ellenőriznek, hanem a helyzetnek megfelelően, elsősorban az ausztriai mérkőzések napjaiban. A horvát-olasz meccs körüli napokban főként a déli és nyugati határállomásokon kérik az igazolványokat. Kogler hozzáteszi, hogy az érintett országok megértik és támogatják az intézkedést: mindenkinek érdeke, hogy az európai labdarúgás ünnepét semmilyen incidens ne zavarja meg.
A szúrópróbaszerű ellenőrzések nem korlátozódnak Ausztria területére: az osztrák biztonságiak bizonyos napokon német területen is igazoltatnak - például a regensburgi pályaudvaron, ahonnan különvonatok tucatjai indulnak Bécsbe és Salzburgba. A szükséges létszám biztosítására Ausztria a Frontex nevű EU határvédelmi ügynökségtől kap kölcsön százötven embert: ők már a közeli napokban megérkeznek Bécsbe, hogy kellőképpen felkészülhessenek. A határellenőrzéshez - osztrák kérésre - az érintett országok, így Magyarország és Románia kisegítőket küldenek, mindenekelőtt a nyelvi problémák elkerülésére.
A bécsi belügyminisztériumban a minap átadták és a sajtónak bemutatták a bűnügyi információs központot, ahová az Eb idején a helyzetjelentések befutnak. A versenyben részt vevő csapatok országain kívül Kanadából és az Egyesült Államokból "kölcsönzött" szakértők folyamatosan értékelik az adatokat. Százhatvan fős rohamcsapat áll állandó készenlétben, hogy szükség esetén egy-egy helyszínre siessen - közli Gerhard Lang, a központ koordinátora. Nem csak a szurkolók rendbontása a súlypont, a vandalizmuson és a garázdálkodáson kívül a belügyi szervek nem zárják ki, hogy munkához látnak az embercsempészek, a tolvajok, a betörők, a jegy- és pénzhamisítók is.
Nem csak a biztonságiak készülnek, az igazságszolgáltatás is számít a többletfeladatokra: a tartományi bíróságokat egy-egy Eb-bíróval egészítették ki. Ők foglalkoznak majd az esetleges rendbontások miatt letartóztatott személyekkel.