Mianmar és a világ a segélyezés feltételeiről alkudozik

A mianmari kormány 10,7 milliárd dollárra becsüli a Nargis ciklon május eleji pusztítását követő újjáépítés költségeit, de a vasárnap megrendezett ranguni nemzetközi adományozó konferencia részvevői "csak" millió dolláros nagyságrendben ígértek segélyeket, s több nyugati adományozó ezek folyósítását is feltételekhez kötötte.

Az ENSZ és a Délkelet-ázsiai Országok Szövetsége (ASEAN) által szervezett adományozó értekezlet számos külföldi részvevője világossá tette: a további segélyek attól függenek, hogy elvégeztethetik-e saját szakértőikkel is a károk és a szükségletek felmérését. További feltételként szabták meg, hogy a ciklon károsultjainak tartós és közvetlen segélyezésére kapjanak engedélyt a mianmari hatóságoktól.

Ötven ország, több ENSZ-ügynökség és számos társadalmi szervezet képviselői vettek részt a ranguni adományozó konferencián. A legnagyobb segélyajánlattal az Európai Unió állt elő, amely már 46 millió eurós (72,5 millió dollár) segélyt folyósított, s most további 17 millió eurót (26,8 millió dollár) ígért meg. Ausztrália 24 millió, a Fülöp-szigetek 20 millió amerikai dollárnak megfelelő összeget ajánlott fel.

A nagyobb kötelezettségvállalók közé tartozik még Kína (11 millió dollár) és Dél-Korea (2,5 millió dollár).

Az amerikai kormány képviselője, Scot Marciel, kelet-ázsiai és csendes-óceáni ügyekben illetékes külügyi államtitkár-helyettes további összegeket helyezett kilátásba a már eddig folyósított 20,5 millió dolláros amerikai segélyen felül, de leszögezte az értekezleten, hogy a külföldi segélyezőknek akadálytalan, korlátlan hozzáférést kell kapniuk a katasztrófa sújtotta területhez, ha Mianmar (a volt Burma) további pénzsegélyt akar kapni az Egyesült Államoktól.

Thein Szein altábornagy, mianmari miniszterelnök hangoztatta az értekezleten, hogy Mianmar csak feltételek, kikötések nélkül fogad el külföldi segítséget. Hozzátette, hogy szárazföldön és légi úton korlátozás nélkül érkezhetnek a segélyszállítmányok, de a vízi úton küldött szállítmányok esetében kikötik, hogy csak polgári hajókon érkezhet a segély, az ország partjai közelében cirkáló amerikai, brit és francia hadihajókat nem engedik be Rangun kikötőjébe. Nem indokolta e korlátozást, de a mianmari állami média jelentései szerint a hatóságok amerikai inváziótól tartanak, amelynek célja feltételezésük szerint az ország olajkészleteinek megszerzése lenne.

A tábornok-kormányfő közölte a konferencián: kormánya megvizsgálja a május 2-i ciklon által sújtott 2,4 millió mianmarinak segíteni szándékozó külföldi segélymunkások beengedésének lehetőségét. "Tekintettel az elvégzendő munka nagyságára, kormányom kész fogadni azokat a (humanitárius) csoportokat, amelyek közre akarnak működni a helyreállításban, újjáépítésben" - mondta.  

Egy német segélyszervezet, a Technisches Hilfswerk (THW) munkatársai már be is utazhattak a hét végén az Iravádi folyó   torkolatvidékére két víztisztító berendezéssel, hogy segítsék a különösen nagymértékben sújtott térség lakosságának ivóvízzel való ellátását - jelentették be vasárnap a német külügyminisztériumban.

Hivatalos adatok szerint több mint 133 ezer ember vesztette életét vagy tűnt el május első napjaiban, amikor az ország déli részét letarolta a Nargis ciklon. A természeti csapás által érintett 2,4 millió ember jelentős része még mindig nem kapott a nemzetközi segítségből, mert a katonai junta vonakodott beengedni a külföldi segélymunkásokat. Ban Ki Mun ENSZ-főtitkárnak azonban a jelek szerint sikerült rávennie a burmai katonai junta vezetőit a segélymunkások beengedésére.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.