Böjtöt tartottak az Oktogonon
Szombat reggel 6 órától éjfélig az Oktogonon az Ifjú Humanisták szervezésében szolidaritási böjtöt és aláírásgyűjtést rendeztek az Oktogonon. Az esemény résztvevői a Csehországba tervezett USA katonai bázis ellen tiltakoznak csatlakozva a tizenegyedik napja éhségsztrájkoló cseh humanistákhoz.
Mint Kopiás Attila Steve, az Ifjú Humanisták szóvivője elmondta, a humanisták Európa-szerte elfogadhatatlannak tartják, hogy a politikusok a lakosság többségének tiltakozása ellenére idegen hatalom katonai érdekeinek szolgáltatják ki az európai országokat. Európának aktív béke-politikai kezdeményezőjévé kell válnia, nem pedig a második hidegháború kiszolgálójává.
A humanisták aggasztónak találják, hogy a Koszovó és Abházia miatt erősödő nemzetközi feszültségek időszakában az USA tovább növeli a konfliktust, amire már Oroszország és Kína is ellenségesen reagált.
A Csehországból indult tiltakozáshoz ezidáig az alábbi országok aktivistái csatlakoztak: Olaszország, Dánia, Hollandia, Spanyolország, Franciaország, Anglia, Magyarország, USA.
A tiltakozást támogatja még Noam Chomsky amerikai gondolkodó; Tomás Hirsch, az újhumanizmus mai napon Budapestre érkező dél-amerikai szóvivője; Jacques Gaillot francia püspök és számos más nemzetközi véleményformáló.
A cseh éhségsztrájkoló állapota megromlott - adta hírül a Humanista Mozgalom. A kampányt támogató szervezetek és a Humanista Mozgalom aktivistái levélben fordultak Csehország elnökéhez és országaik cseh nagyköveteihez, azzal a kéréssel, hogy tekintettel Jan Bednŕr megromlott egészségi állapotára, haladéktalanul tegyenek lépéseket a párbeszéd megkezdésére az éhségsztrájkoló fiatal aktivistákkal.
Jan Bednŕr a felmerült egészségügyi problémái ellenére folytatja 12 napja megkezdett éhségsztrájkját a Csehországba telepítendő amerikai katonai bázis ellen.
A Humanista Mozgalom cseh aktivistái, Jan Tamŕs and Jan Bednŕr, sajtóközleményükben elmondták: „Az amerikai katonai bázis építése és a demokrácia megsértésének veszélye vezetett bennünket a határozatlan idejű éhségsztrájk megkezdéséhez. Célunk, hogy rávilágítsunk arra a veszélyes irányra, amelybe két éve halad Csehország, hogy megakadályozzuk a politikusok egy kisebbségének a tervét a többség akarata ellenében.
Egészen addig folytatjuk sztrájkunkat, míg egyértelmű jeleket nem kapunk, hogy a tárgyalásokat felfüggesztették, hogy népszavazást írnak ki és hogy valós, nyitott, demokratikus párbeszéd kezdődik a témában.”