Egyre biztosabbnak tűnik, hogy élénk taktikázások után a jövő héten a parlament napirendjére tűzi a Tibet kapcsán a Kínai Népköztársaságot bíráló javaslat tárgyalását. Az időzítést a magyar parlament "üteme" diktálja.
Tibet is megoszt
Ezért történhet meg, hogy az indítványt akkor tárgyalják, amikor az ilyen kezdeményezések ügye világszerte elhalkulóban van, tekintettel a kínai földrengés szörnyű pusztítására. Néhány napja az indiai száműzetésben működő tibeti emigráns kormány is felszólított arra, hogy mindenfelé szüneteltessék a demonstrációkat és a tiltakozásokat.
Balogh Zoltán fideszes képviselő erről azt mondta lapunknak, hogy együtt érez a földrengés áldozataival, de szerinte ennek semmi köze nincs az emberi jogok tiszteletéhez és a kínai magatartás elítéléséhez. Mitöbb, méltatlannak nevezte a szocialisták magatartását, s szerinte minden arról szól, hogy az olimpia előtt ne legyen elfogadott javaslat Tibetről. Donáth László szocialista képviselő, aki részt vett a javaslat szövegezésében, úgy vélte: "Ha valaki ínségbe kerül, amellett kiállni kötelesség. A kiállás hogyanja és mikéntje lehet csak kérdés. Göncz Kingával mindketten börtönbe zárt, szegregált emberek gyermekei vagyunk, így külön jelentősége van a tibeti tiltakozásnak. De a miniszter asszony közjogi felelőssége sem utasítható el." Utóbbi megjegyzésével arra utalt, hogy a Külügyminisztérium nem javasolja ilyen tartalmú határozat elfogadását.
Színezi a történetet, hogy Szili Katalin a közeljövőben kínai látogatásra készül, így neki különösen kínos lenne, ha tárgyalásai egy részét a határozat magyarázatával kellene töltenie. Érvkészletében emellett az is szerepel, hogy "az ezrek munkájával" bonyolított kínai-magyar évad lezárásakor igen szerencsétlen lenne egy ilyen parlamenti döntés. Ugyanakkor mégis jelentős esély van arra, hogy mindez megtörténik. Gusztos Péter, az SZDSZ ügyvivője tegnap megerősítette lapunknak, hogy bár a frakció ülésén még ejtenek szót az ügyről, valószínűleg ragaszkodnak a tárgyalás folytatásához. Hogy mikor lesz a zárószavazás, az más kérdés.
A dalai láma egyébként tegnap Londonban járt, ahol találkozott Gordon Brown miniszterelnökkel is. A vallási vezető egy beszédében azt tanácsolta a világ politikusainak, hogy vegyenek részt a pekingi olimpián. Megjegyezte viszont, hogy Kínából hiányzik egy valódi szuperhatalom erkölcsi tekintélye.