A hazai vízjelző szolgálat is megerősíti azt a most megjelent felmérést, hogy egyre kevesebb a hó Európa magas hegyein. Az Alpokban például attól tartanak, hogy hamarosan már csak a magashegyekben lehet síelni, az alacsonyabb régiókban elvétve, és akkor is csak rövidebb ideig.
Elfogynak a hegyi vízkészletek
A klímaváltás megannyi következményéhez most újabbat tettek hozzá svájci kutatók. Christoph Marty és munkatársai kimutatták, hogy az 1980-as évek elejéhez viszonyítva tavaly hatvan százalékkal kevesebb hó hullott a svájci Alpokban. Marty és kollégái az elmúlt hatvan év adatait elemezve jutottak a sokak által sejtett, de eddig nem bizonyított következtetésre. A méréseket 20-1800 méter között 34 különböző ponton végezték. A kapott adatok alapján Marty nem hiszi, hogy visszatérnek a korábbi hóviszonyok. Ez viszont azt jelentheti, hogy a síturizmusban érdekelt vállalkozások igen nehéz időszak elé néznek.
A hóhiány a Duna Nagymaros feletti vízgyűjtőjén is kimutatható. Csík András, az Országos Vízjelző Szolgálat munkatársa szerint a vízgyűjtőn jelenleg alig egy köbkilométernyi a hóban tárolt víz mennyisége. Az tehát nem tűnik valószínűnek, hogy hóolvadás miatt jelentősebb árhullám vonulna le idén tavasszal a Dunán, de nem is kell ahhoz hó, hogy a folyó kiöntsön medréből. Erre volt példa a minden korábbi rekordot megdöntő 2002. augusztusi áradat.
A hóban tárolt vízkészlet idén március elsején a szolgálat adatai szerint 6 köbkilométer volt, ami a sokévi átlag - 11,3 köbkilométer - 54 százaléka. A legtöbb hó 1986-ban esett a vízgyűjtőn, akkor 18,7 köbkilométernyi víz fehérlett a hegyeken, míg a legkevesebb 2007-ben. Tavaly mindössze 4,58 köbkilométernyi vízzel egyenértékű hó hullott.