Mert nagyot álmodni Járai biztosítója

Az egykor együtt létrehozott biztosító fő forgalmazási partnerének elcsábításával és egyelőre egy életbiztosítással, valamint ehhez csatoltan korlátozott számban osztott részvényjegyzési kedvezménnyel lép színre a Járai Zsigmond és Horváth Béla nevével jelzett CIG Biztosító. A cég öt éven belül a piac élére és a tőzsdére tör.

Hétfőtől kezdi meg új és jó pár hónapig még egyetlen biztosítási terméke, a Pannónia elnevezésű unit-linked (befektetési alapokhoz kötött) életbiztosításának forgalmazását a CIG Közép-európai Biztosító Zrt. A társaság magát magyar cégként definiálja, tekintettel arra, hogy a tulajdonosok többsége hazai magánember, illetve magáncég. (Az egyetlen kivétel a Lehman Brothers, amelynek a tegnapi sajtótájékoztatón elhangzottak szerint 10 százalékos, a korábbi tájékoztató anyag szerint valamivel az alatti részesedése van.) Nagy tulajdonosnak - legalábbis a sajtótájékoztatón elhangzottnak szerint - a BrokerNet számít még: az alapítók között az életbiztosítások forgalmazásában jelentős szerepet játszó társaság két tulajdonosa is szerepel. A céget azonban leginkább Járai Zsigmond volt jegybankelnökhöz, a felügyelő-bizottság elnökéhez, illetve Horváth Béla elnök-vezérigazgatóhoz kötik.

A Mabisz adatai szerint a magyar biztosítók az első negyedévben 257 milliárd forint díjbevételt értek el, ami 10,13 százalékos növekedést jelent egy év alatt. Most először fordult elő, hogy a magyar piacon az élet- és a nem életjellegű biztosítások gyakorlatilag egyensúlyban vannak. Az életbiztosítások díjbevétele 128,3 milliárd, míg a nem életbiztosításoké 128,6 milliárd forint volt március végén. (MTI)

Járai szerepe egyértelműen a sajtófigyelem vonzása lehet - az fb-elnök a maga szokásos módján gazdaságpolitikai kérdésekben nyilatkozott az új biztosítóról szóló tájékoztatón. Túl magas adók, gyenge foglalkoztatottság, korrupció, rossz, koncepciótlan kormányzás voltak a kulcsszavak, de Járai szerint azért érdemes befektetni, biztosítót alapítani mert a piac változásra, "előre hozott választásokra" számít, és akkor minden jóra fordulhat. A vezérigazgató - Járai távozása után - anynyit tett hozzá: hogy az életbiztosítóknak jó a rossz gazdasági helyzet, mert a megtakarítási hajlandóság ilyenkor nagyobb.

Járai és Horváth kapcsolata nem új keletű: az Orbán-kabinet pénzügyminisztere még 1996-ban, az állami tulajdonú Magyar Hitelbank (MHB) vezérigazgatójaként hozta létre a Mébit biztosítót Horváth Béla vezetésével. Horváth Béla előzőleg az N-N (most ING) vezérigazgató-helyetteseként tevékenykedett. Távozását nagy vita kísérte, mert az új cégéhez nemcsak a holland biztosítónál megszerzett tudását, hanem jó pár értékesítőt is átvitt. Aztán pár hónap múlva az MHB-t megvette az ABN Amro, majd aránylag gyorsan ki is szállt a magyar piacról. Az egykori MHB egyesült a K & H-val, a Mébitet pedig eladták az Aviva-csoportnak. Horváth Bélát 2007 nyarán váltották le a posztról. Nem sokat tétlenkedett: az új biztosító megalakulását már tavaly ősszel bejelentették. Érdekesség, hogy a CIG nem túl nagy értékesítői bázissal indul (Horváth ötvenfős csapatról beszélt, a sajtóanyagban száz fő szerepel) - ám kiemelten alapoz a BrokerNetre. Arra az értékesítői hálózatra, amely eddig az Aviva legfőbb partnere volt, és amelynek tulajdonosai ott vannak a CIG alapítói között is.

A CIG alapítói között a BrokerNet tulajdonosai, Járai Zsigmond és Horváth Béla mellett megtalálható Nobilis Kristóf és Korányi G. Tamás, pénzpiaci befektetéseiket az utóbbi időben sajtóberuházásokban is kamatoztató nagybefektetők. Tulajdonos még Móricz Gábor nagybefektető (és cége, a Kaptár Zrt.), a magyar Axel Springert irányító Bayer József cége, Straub Elek, a Magyar Telekom egykori első embere, Mándoki Zoltán, a Mol volt vezérigazgatója, Kieselbach Tamás galériatulajdonos, Czakó Borbála londoni nagykövet, Szapáry György, a jegybank volt alelnöke, Martonyi János, az Orbán-kormány külügyminisztere, és Vizi E. Szilveszter, a Magyar Tudományos Akadémia volt elnöke. A vállalat ez utóbbi tényre alapozva köti magát a 150 éve alapított Első Magyar Általános Biztosító Társasághoz, hiszen annak alapítói között is ott volt az Akadémia akkori elnöke, és persze magyar cégként jött létre.

Horváth Béla most leginkább az új termékre alapozza a sikert és piaci kreativitásukra. Igaz, a Pannónia életbiztosítás sima unit-linked terméknek mondható, különlegessége az árfolyam-garancia (a külföldi alapokba fektetésnél) és az, hogy közvetlenül a Berkshire Hathaway alapja is jegyezhető lesz - ez a világ leggazdagabb emberének, Warren Buffetnek a befektetési vállalkozása.

A legnagyobb újdonság, hogy a náluk legalább 400 ezer forintos biztosítást kötő ügyfeleknek 20 százalékos kedvezményt biztosítanak a majdani tőzsdei jegyzésárból 200 ezer forintos névértékű részvény erejéig. Igaz: ez csak akció - az első pár ezer vagy maximum tízezer szerződést kötőnek jár majd a kedvezmény. Azt azonban - bár a forgalmazás hétfőn indul - még nem döntötték el, pontosan meddig is adják majd a bónuszt.

Biztos csak annyi, hogy a tőzsdére viszik a céget - a vezérigazgató szerint 3-4, a sajtóanyag értelmében 3-5 éven belül. Bár az is igaz, hogy a biztosítási tevékenység eredményes csak hét év múlva lesz (a tőzsdei megjelenés viszont stabil profitabilitást kíván meg), de sebaj, mert a vezérigazgató elárult annyi szakmai trükköt, hogy mérleg szerinti eredményt bármely biztosító képes lehet könnyedén produkálni.

A befektetőknek persze vonzó lehet, hogy gyors terjeszkedést terveznek külföldön és belföldön egyaránt. A célországok között Románia, Bulgária, Ukrajna, Oroszország de még India és Kína is szerepel. Igaz: a konkrét terv jövő januártól Románia, és tárgyalások még Bulgáriában folynak. Szerbia pedig már távolabb került - a többiről még szó sincs. Belföldön januártól jönne a vagyonbiztosító, addig meg még egy termék (a kiegészítő életbiztosítás). A vezérigazgató szerint öt éven belül piacvezető szerepre törnek Magyarországon - bár azt Horváth Béla "üzleti érdekekre" hivatkozva nem árulta el, jövőre milyen részesedést érnének el. A tervek megvalósulásának garanciájaként eddigi sikereit említette - ez, mondta, a cég befektetőinek is elegendő volt.

Járai Zsigmond a CIG egy korábbi sajtótájékoztatóján
Járai Zsigmond a tegnapi sajtótájékoztatón. Arcát adja a biztosítóhoz
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.