Megerősödve került ki a Bács-Kiskun megyei MSZP-szervezet az úgynevezett Zuschlag-ügyből - állítja Vári Gyula, a területi szövetség fél éve megválasztott új elnöke.
Az MSZP Bács-Kiskunban: Van pártélet Zuschlag után is
Fél éve, hogy a Zuschlag János nevéhez kötött botrány kirobbanása miatt az MSZP kénytelen volt újjászervezni a pártot Kiskunhalason és új vezetést választani Bács-Kiskun megyében. Előbbi szervezetben a jelenleg előzetesben lévő és sikkasztással gyanúsított Zuschlag elnök, utóbbiban ügyvezető elnök volt. A tagfelvételi visszásságokkal is kísért sikkasztási ügy eszkalálódása után az MSZP vezetése a teljes tisztújítás mellett döntött. Szekeres Imre honvédelmi miniszter, az MSZP elnökhelyettese volt a "felülről delegált" és a megtisztulási folyamat levezénylésére kijelölt politikus. Tavaly decemberben - miután a megyei pártvezetés lemondott - egy több hetes kampány- és vitasorozat után Vári Gyula korábbi vadászpilótát és egykori parlamenti képviselőt választották meg a megyei területi szövetség első emberének. A korábban Zuschlag által betöltött ügyvezető elnöki posztot megszüntették. "Tőlem három dolgot lehet várni: munkát, munkát és munkát. Ez lehet gyógyír a pártot ért sebekre is" - nyilatkozta akkor lapunknak Vári Gyula. Mi történt azóta?
Vári Gyula lapunkkal azt közölte, hogy meglepő eredményeket hozott az első felmérés a tíz választókerületi szervezet (elsősorban infrastrukturális) felkészültségét és gazdálkodását illetően. Kiderült, hogy több helyen esetleges volt a párttagsági díjak beszedése, és a helyi szervezetek financiális szigora is hagyott kívánnivalót maga után - például többeket főállásban foglalkoztattak teljesen fölösleges munkakörben. "A gazdálkodás tekintetében centralizációs folyamatot indítottunk el. Emiatt több régi, idősebb tagunkkal is konfliktusba kerültem, de kitartok az elhatározás mellett" - mondta Vári. A szigor meghozta az eredményét, az eddig helyenként pazarló rendszerek átalakítása után immár több forrás jut kisebb helyi programokra; ezt a teljesítményalapú finanszírozási rendszert várhatóan más megyék is átveszik majd. Az pedig kétségtelenül a Zuschlag-ügy egyik következménye, hogy a gazdasági ügyekért felelős alelnök minden hónapban külön ellenőrzi a számlákat minden szervezetnél; ezzel még a gyanú árnyékát is szeretnék elkerülni bármilyen kétes ügyletnek.
- A Zuschlag-ügyet nem lehet elfelejteni, de le kell zárni. Okultunk belőle. A kiskunhalasi szervezet például az egyik legaktívabb és a vezetését tekintve a legfiatalabb tagságú csoport. Ami a tagfelvételeket illeti, az új rendszerben húsz százalék fölötti belépés esetén már a megyei elnök és a megyei elnökség jóváhagyása kell a felvételhez. Nem akarunk több fantomtagbotrányt - tette hozzá lapunk kérdésére Vári Gyula.