A szlovák kormánykoalíció szavazatai révén jóváhagyták az új közoktatási törvényt, a Magyar Koalíció Pártja nemmel szavazott. Ján Mikolaj oktatásügyi miniszter szerint a jogszabályra égetően szükség van, mert a több mint két évtizede született törvény teljesen elavult. A jelenlegi tananyag mennyisége sok, nem ösztönzi a tanulókat kreatív gondolkodásra. A pedagógiai programok révén az eddigiekhez képest sokkal több lehetőség nyílik majd az egyes iskolák saját elképzeléseinek valóra váltására.
Pozsony: oktatási reform vagy visszalépés?
Szigeti László, az MKP szakpolitikusa szerint nem reformtörvény született, hanem zűrzavaros visszalépés következett be. - Nem lehet jó az a tervezet, amelyhez csaknem háromszáz módosító indítványt nyújtottak be. Lapunk megkeresésére Pék László, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének elnöke kifejtette, hogy az elfogadott jogszabály a magyar tannyelvű iskolák szempontjából enyhébb, mint az eredeti javaslat, ám gumirendelkezéseket is tartalmaz. - Nincs tisztázva például, hogy hány órában kell tanítani a szlovákot. Jelentős viszszalépés, hogy megszüntették a tankönyvek szabad megválasztásának a lehetőségét.
Az új szlovák oktatási törvény főbb pontjai között szerepel, hogy négy év alatt fokozatosan bevezetik az állami kerettantervet. Csökkentik a kötelező tananyag mennyiségét és arányát, amely évfolyamoktól függően 50-80 százalék lesz. A többi anyagról és a szabad óraszámokról az egyes iskolák saját maguk döntenek pedagógiai programjuk alapján. Az általános iskola harmadik osztályától egy, a hatodik osztálytól pedig egy második idegen nyelv oktatása is kötelező lesz. A nemzetiségi iskolákban annyi óraszámban kell tanítani a szlovák nyelvet, amennyi elegendő annak elsajátításához. Az általános iskolák első osztályaiban 22, a többi osztályban 25, a középiskolákban legfeljebb 30 lehet a tanulók legmagasabb létszáma.