Gyurcsány szerint történelmi megállapodás született Párizsban
A tudományos, műszaki kutatási együttműködést érintve a miniszterelnök nagyon fontosnak nevezte afrancia elnöknek azt a bejelentését, hogy támogatja Magyarországnak azon javaslatát, hogy Budapesten kerüljön elhelyezésre az Európai Innovációs és Technológiai Intézet.
A magyar-francia stratégiai partnerségi megállapodásról szóló politikai nyilatkozatot követő munkaebéden három konkrét témát érintett Sarkozy és Gyurcsány. A tudományos, műszaki és kutatási együttműködés mellett a jövő energiáinak kutatásában való együttműködést, nevezetesen a nukleáris és a megújuló energiában, valamint kitértek a mezőgazdasági politikára is.
Franciaország júliusban veszi át az Európai Unió soros elnöki tisztét. Sarkozy azt kérte a magyar miniszterelnöktől, hogy közvetlenül is segítse a francia elnökség céljainak megvalósítását. Ezen belül Magyarország két kiemelt terülten kíván aktív lenni: a mezőgazdasági politika megújításában a magasabb jövedelemtermelő képesség elérése érdekében az agrárszektorban és az élelmiszeriparban, és közös kutatási és fejlesztési kapacitások létrehozásában.
A magyar kormányfő Párizsból továbbutazott Prágába, ahol részt vesz az Európai Nukleáris Energetikai Fórumon. Ezt Mirek Topolánek, cseh kormányfő azzal nyitotta meg, hogy azt szeretné, ha az Európai Unió a megújuló energiaforrások mellett az atomenergiát is tiszta energiává, tiszta áramforrássá nyilvánítaná, amely nem környezetszennyező, hanem ellenkezőleg, jó hatása van az életkörnyezetre.
A Topolánek által kifejtett álláspont épp az ellenkezője annak, amit környezetvédők hangoztatnak: eszerint a nukleáris energia az egyik legszennyezőbb emberi tevékenység, mert a mai napig nem talált rá megoldást az emberiség, hogy a sugárzó hulladékot hogyan tárolhatná biztonságosan évszázadokig.
A prágai fórumon a visegrádi négyek vesznek részt, a balti országok kormányfői és ott van José Barroso, az Európai Bizottság elnöke.
Várhatóan komoly téma lesz Európa számos államának nagy függősége az oroszországi energiatartalékoktól. Közép-Európában például csak Csehországnak van keletre, illetve nyugatra vezető kőolajvezetéke, tehát Prága egy esetleges oroszországi válság esetén biztosítani tudja energiaszükségleteit más forrásokból is. Szlovákia vagy Magyarország viszont jelenleg kizárólag az orosz olajszállításoktól függenek.
Robert Fico, szlovák kormányfő a megnyitó utáni sajtóértekezleten bírálta a Mikulás Dzurinda vezette előző szlovák kormányt, hogy a Jaslovské Bohunice-i atomerőmű két energiablokkjának bezárásával Szlovákiát áramexportáló országból áramimportálóvá tette.
(forrás: MTI, NOL).