Az Országgyűlés nem egyeztet Tibetről
Daróczi Dávid kormányszóvívő elmondta: a miniszterelnök felhívja a figyelmet a dalai láma hétfői berlini beszédére, amelyben a száműzetésben élő vallási vezető felszólította a tibetieket, hogy az elkövetkező napokban a kínai néppel való szolidaritás jeleként szüneteltessenek mindenfajta Kína elleni tiltakozó megmozdulást, illetve tüntetést.
A miniszterelnök úgy látja, ebben a helyzetben, amikor Kínában fél magyarországnyi ember van fedél nélkül a földrengés miatt, először ezzel a problémával nézzenek szembe és csak ezután folytatódjanak az egyeztetések Tibet helyzetéről - mondta Daróczi.
Az SZDSZ, a Fidesz, a KDNP és az MDF az MSZP ellenében hétfőn vette napirendre a parlamentben a Tibetről szóló országgyűlési határozati javaslatot, amely szerint az Országgyűlés felszólítja a Kínai Népköztársaságot, hogy tartsa tiszteletben a nemzetközileg elismert emberi jogoknak és vessen véget az erőszaknak, valamint felhívja a magyar kormányt arra, támogassa Peking és a dalai láma között a tárgyalások megkezdését Tibet autonómiájáról.
A javaslat általános vitája már le is zajlott a parlamentben, normál menetrendben jövő héten kezdenék a részletes vitát. Mandur László, az Országgyűlés alelnöke a házbizottság csütörtöki ülése után azonban bejelentette: a részletes vitát nem vették a jövő hét napirendjére. A javaslatot benyújtók azonban ismét kezdeményezhetik a napirendre vételt és ha ebben egyetértés van köztük, akkor elérhetik a szavazáskor, hogy a javaslat tárgyalását folytassa a Ház.
Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke - aki hamarosan Kínába utazik - hétfőn a határozati javaslat kapcsán azt mondta, a diplomáciában nem szokásos kapcsolatrontó intézkedéseket hozni magas szintű látogatás előtt, főleg a több ezer ember munkáját lezáró kínai magyar évad záróeseménye előtt. (MTI)