Könyvelési trükkökkel festettek vállalatuk anyagi helyzetéről kedvezőbb képet a Parlamat és az AIG vezetői. Az olasz cégnek a Citigroup, az amerikainak pedig a General Re viszontbiztosító segédkezett a törvénytelen manőverben.
Milliárdos kártérítéshez juthat a Parmalat
A Parmalat öt éve bekövetkezett csődjéért az amerikai Citigroup pénzintézetet is felelősség terheli - ez derült ki a New Jersey-i bíróságon folyó per legutóbbi tárgyalásán, a könyvvizsgáló szakértő vallomásából. Bala Dharan houstoni professzor a rendelkezésére bocsátott irathalmaz átvizsgálásából azt szűrte le, hogy a Citigroup partner volt a befektetőket és a hitelminősítőket megtévesztő tranzakciókban - tudósít a Bloomberg.
Bajban az AIG egykori elnök-vezérigazgatója
A Parmalatot azóta talpra állító Enrico Bondi csődbiztos, majd vezérigazgató kétmilliárd dollárt követel cége nevében a Citigrouptól, amely viszont nem ismeri el felelősségét, és ellenpert indított 699 millió dolláros kára megtérítésére. Egyelőre Bondinak áll a zászló, ugyanis a szakértő kimutatta, hogy a bank pénzéből fedezte 1997-1998-as kanadai terjeszkedését a Parmalat, amely viszont a 136 millió dolláros befektetést saját tőkéjéből végrehajtott műveletként állította be mérlegébe. Ezzel a cég valós helyzeténél kedvezőbb képet festett a részvényesek előtt, miközben a csőd már közelgett. A pénz valójában kölcsönként szolgált egy háttérmegállapodás értelmében, a Parmalat a tartozást - összesen 184 millió dollárt - kamatostul visszafizette 2002-ig. Iratokkal igazolták, hogy a banknak tudomása volt a "félrekönyvelésről". Összesen három hasonló esetben "dolgozott együtt" Amerika legna-gyobb bankja és az élelmiszer-ipari óriáscég.
Alaptalan félreértésről van szó, a Citigroup korrupcióval megvádolt tisztviselője a következő tárgyaláson tisztázni fog mindent - ígérik a pénzintézetnél.