Bezárás fenyegeti a Budapesti Gazdasági Főiskola Salgótarjáni Intézetét, mert kevesebb a hallgató, s
emiatt nincs elég pénz a működtetésre. A BGF szenátusa szabadulna nógrádi intézetétől, amelyre a megye, illetve a város akár költene is, de lehet, hogy ez sem mentheti meg.
Pénzhiány a pénzügyin
Míg 2006-ban akár 86 pont is elegendő volt ahhoz, hogy valaki bekerülhessen a salgótarjáni főiskolai képzésbe, a megváltozott felvételi rendszer miatt 2007-ben ehhez már 122 pont kellett, mint bármely fővárosi felsőoktatási intézmény közgazdász szakára - mondja Rozgonyi József, a Budapesti Gazdasági Főiskola Salgótarjáni Intézetének igazgatója. Ha történetesen 100-nál húzzák meg a ponthatárt, ma 180 elsőéves hallgatónk lenne, így viszont ennek csak töredéke a létszám. Az igazgató megítélése szerint igazságtalan, hogy a jelenlegi rendszer csak a bekerülést kontrollálja a ponthatárral, miközben a "kimenet", vagyis a végzősök piacképessége közömbös. Kollégája, Rádi György, a BGF Pénzügyi és Számviteli Kar Salgótarjáni Intézetének adjunktusa a szaktárca mindenkori illetékeseit hibáztatja a felsőfokú oktatás utóbbi két évtizedben tapasztalt kedvezőtlen változásaiért. A 90-es évek elején a felsőfokú oktatásba belépők száma évente mintegy 23 ezer volt, ami az évtized végére 50 ezerre, 2004-re pedig már közel 110 ezerre emelkedett, de még 2007-ben is meghaladta a 80 ezret. A felsőfokú képzőhelyek számának bővülése eközben számos vidéki, hagyományosan jó képzőhelyet lehetetlenített el, így a pénzügyiseket is.
A salgótarjáni hallgatói önkormányzat elnöke, Csőke Ádám azt mondja, hallgatótársainak többsége tudatosan és azért választotta ezt az intézményt, mert a nógrádi megyeszékhelyen erős a szakmai képzés, s ezt a munkaerőpiac is visszaigazolja azzal, hogy a már végzettek el tudtak helyezkedni. Ezt erősíti meg Holes Imre, a Cserhátvidéke-takarékszövetkezet ügyvezető elnöke, a Nógrád Megyei Takarékszövetkezeti Szövetség elnöke is, aki azt mondja, a takarékszövetkezeteknél, de a pénzügyi szektorban általában számos, vezető beosztásban dolgozó kollégája szerezte diplomáját a Salgótarjáni Pénzügyi és Számviteli Főiskolán végzettek közül. Ők aláírásgyűjtő akciót is kezdeményeznek az intézmény megmentésére.
Az egyetlen nógrádi felsőoktatási intézmény jövőjét mindezek ellenére csak akkor garantálja a budapesti anyaintézmény, ha az első évfolyamot legalább 150 hallgatóval tudják elindítani. Sándorné dr. Kriszt Éva, a BGF rektora közölte: ha a hallgatók száma ennél kevesebb, a kieső állami támogatást valakinek, például a salgótarjáni vagy a Nógrád megyei önkormányzatnak pótolnia kell. Ez ügyben már tárgyalt a városi és a megyei vezetőkkel. Nógrád megye önkormányzata az oktatási miniszterhez fordult segítségért. A megyei közgyűlés egységes határozatban kérte a szaktárca beavatkozását. Becsó Zsolt, a közgyűlés elnöke hozzátette, az eladósodott megyei önkormányzatnak szűkösek az anyagi lehetőségei, de valamennyit vállalnának az egész megye számára fontos intézmény finanszírozásából. Salgótarján önkormányzata ugyancsak költene erre. Székyné Sztrémi Melinda jelezte, számukra sokkal többet jelent az intézmény, mint az ott dolgozók munkahelyét. A főiskola elvesztése a város egyfajta szellemi kiüresedését is eredményezné. A polgármester tárgyalt a pártfrakciókkal, s május végi közgyűlésükön napirendre tűzik a támogatás ügyét - a jelek szerint teljes támogatottság mellett.
Sándorné dr. Kriszt Éva a Népszabadságnak elmondta: tavaly az első évfolyamot a lehetséges létszám alig több mint ötödével tudták elindítani Salgótarjánban. Ezt a korosztály népességfogyásával és az új felvételi ponthatárokkal magyarázza. Tavaly tárgyalásba kezdtek a Miskolci Egyetemmel, mert a BGF akár át is engedné oktatói kapacitását és épületét. Velük az előzetes tárgyalások alapján elsősorban egy mechatronikai tanszék kialakítása került szóba. Csakhogy még Miskolcon is kalkulálnak, s május végére ígértek döntést.
A rentábilis működtetéshez 150 elsőévesre lenne szükség, de az idén a tavalyinál is sokkal kevesebben, mindössze negyvenen jelölték meg első helyen a salgótarjáni intézetet a felvételi lapon. Bár a második helyen jelentkezettek még valamit javíthatnak a helyzeten.
A lényegesen alacsonyabb normatív támogatás miatt a hiány jelenleg 50 millió forint, ami a következő szemeszterre megduplázódhat, de akár 125 millióra is duzzadhat - közölte a BGF rektora. Sándorné dr. Kriszt Éva hozzátette: Minden, jelenleg Salgótarjánban tanuló hallgatójuknak biztosítják, hogy ott fejezhesse be a tanulmányait, ahol elkezdte. Salgótarjánban azonban elsőévesekkel csak úgy indulhat az új szemeszter, ha valaki állja a különbözet.