Miskolc bírósághoz fordult egy privatizációs ügy miatt
Elmondta: Miskolc önkormányzata kezdeményezi, hogy a miniszterelnök bevonásával az MVM újonnan kinevezett menedzsmentjével kezdődjenek újra a tárgyalások.
A polgármester emlékeztetett arra, hogy több hónapja húzódik, a miskolci erőmű ügye, "az állami tulajdonban lévő MVM Zrt., a miskolci erőmű tulajdonosa Miskolc város elővásárlási jogát figyelmen kívül hagyva egy magánbefektetőnek kívánja eladni az erőművet".
Ennek megakadályozása érdekében a városvezetés kezdeményezésére politikai és társadalmi összefogás jött létre. A város vezető politikusai pártállásuktól függetlenül mindent elkövetnek azért, hogy a miskolci erőmű a város tulajdonába kerüljön. A napokban Szűcs Erika nemrégiben kinevezett szociális és munkaügyi miniszter - aki kinevezése előtt Miskolc alpolgármestere volt - szintén megszólalt az ügyben. Az Észak-Magyarország című napilapnak adott interjújában hangoztatta: csakis Miskolcé lehet a városi fűtőerőmű, amennyiben a jelenlegi többségi tulajdonos, a Magyar Villamos Művek (MVM) Zrt. azt eladja. A miniszter ugyanakkor jelezte: az Elmib kisebbségi tulajdonosságának volnának előnyei a város számára. "Az első pillanattól azt az álláspontot képviselem, hogy Miskolcnak egyedül túl drága az erőmű, lehetne a végsőkig harcolni, de nincs értelme 15 milliárd forinttal eladósodni"
Káli Sándor az MTI-vel közölte: Miskolc vezetése továbbra is keresi annak lehetőségét, hogy az MVM Zrt. új menedzsmentjével peren kívül megállapodhasson, mivel a - városvezetők szerint - értelmetlen pereskedés újabb anyagi terhet ró Miskolcra, ahelyett, hogy az ügyben egy ésszerű és pozitív döntés születne.
Az ügy előzménye, hogy a Magyar Villamos Művek Zrt. (MVM), amely 99,6 százalék tulajdoni hányaddal és 75 százalék szavazati joggal rendelkezik a Mifűben, értékesíteni akarja tulajdoni hányadát, amelyre jelentkezett az Elmib, azonban igényt tart rá a kisebbségi tulajdonos is, a miskolci önkormányzati tulajdonú Miskolc Holding birtokában lévő Miskolci Hőszolgáltató (Mihő) Kft.
A kisebbségi tulajdonos azonban a kitűzött határidőre nem tudta teljesíteni az eladó által támasztott feltételeket, ezért Miskolc és az MVM sokszor politikába hajló vitában áll a fűtőerőmű miatt. Április elején a kormány felkérte a pénzügyminisztert, közölje a Magyar Villamos Művek Zrt. vezérigazgatójával: "ha egy befektető érdekei szembekerülnek egy város érdekeivel, akkor elsősorban az utóbbira kell tekintettel lenni".
Az MVM a hatályos jogszabályokra hivatkozva kívánta lezárni az ügyet, és az időre teljesíteni nem tudó kisebbségi tulajdonos helyett a nyertes pályázónak juttatta volna a többségi részesedést, azonban a Mihő kérte az MVM-et, hogy függessze fel a szerződés teljesítését, mert külön megállapodna az Elmib-bel.
A tárgyalások azonban nem vezettek eredményre. Tóth Balázs, az Elmib igazgatóságának elnöke az MTI-nek elmondta: a Mihő, a Miskolc Holding és a miskolci polgármesteri hivatal képviselőivel folytatott tárgyalásaik azért voltak sikertelenek, mert a tárgyalópartnerek nem ismerték el, hogy kifutottak a határidőből, és arról akartak tárgyalni, hogy az üzletrészt az MVM-től vásárolják meg. Az Elmib viszont mint nyertes pályázó, arról tárgyalt volna, hogyan tudják a fűtőművet közösen megvenni, majd közösen üzemeltetni. Az Elmib ugyanis a 4,4 milliárd forintos vételárhoz a bankgaranciát a kitűzött határidőig, május 14-ig letette, ezért jogszerű nyertes, a szerződés a szükséges jóváhagyások után hatályba léphet.
Tóth Balázs tájékoztatása szerint az Elmib több milliárd forint értékű beruházást tervez a Mifűnél, ezek között 30-36 megawattal növelné a fűtőmű 50 megawattos kapacitását.
Az MVM szerdán arról tájékoztatta az MTI-t, hogy megkapta a keresetlevelet, amely szerint a Mihő választott bíróságon támadja meg a MVM és az Elmib adásvételi szerződését, a lépésről megdöbbenéssel értesült. Egyben emlékeztet arra, hogy az eljárás során mindvégig a hatályos jogszabályoknak megfelelően járt el. Hangsúlyozza továbbá, hogy a megoldás érdekében több alkalommal is kompromisszumos javaslattal állt elő. Ezek sorában a legutóbb további két héttel meghosszabbította a szerződés teljesítésének hatályát, hogy a felek tárgyalásos úton rendezhessék az ügyet. Miután a felek arról tájékoztatták, hogy ez nem vezetett eredményre, az MVM folytatta a szerződés teljesítését.
Az MVM több mint 16 milliárd forint erőművi beruházással jutott többségi tulajdonhoz a Mifűben. Az 50 megawatt teljesítményű kombinált ciklusú fűtőművet a múlt évben adták át.
(MTI)