Újbuda gyakorlatilag megbénult: a képviselő-testület képtelen létfontosságú kérdésekben dönteni. Miután április elején egy szabad demokrata képviselő kilépett pártjából, megszűnt az MSZP-SZDSZ-koalíció eddig is törékeny, csupán az MDF-es alpolgármester által biztosított egyszavazatnyi többsége.
Újbudai patt
A jobboldal most igyekszik bebizonyítani, hogy a kerület működésképtelen, ezért a testület feloszlatására és új választás kiírására van szükség. Eddig három testületi ülést bojkottáltak, azok határozatképtelenek lettek, emiatt pedig olyan fontos kérdésekben nem sikerült dönteni, mint a zárszámadási rendelet, s így négymilliárd forint sorsáról nem tudnak határozni.
A lavinát az MSZP-SZDSZ közös jelöltjeként egyéni mandátumhoz jutott Hajdú László másfél hónappal ezelőtti kilépése indította el. Az egykori SZDSZ-es képviselő döntése nyomán politikai patthelyzet alakult ki. A koalíció nem tud szabadulni attól a gyanútól, hogy Hajdú a Fidesz frakcióvezetője, Kupper András által írt forgatókönyvet valósítja meg, melynek egyetlen célja Molnár Gyula szocialista polgármester elmozdítása. A kerület liberális alpolgármestere, Lakos Imre összefoglalója szerint "önmagáért beszél, hogy a magát függetlenként aposztrofáló Hajdú a Fidesz sajtótitkárságáról adja ki nyilatkozatait". A polgármester és Lakos is úgy véli, Hajdúnak vissza kellene adnia mandátumát, s a gazdagréti körzetben időközi választást kellene kiírni.
Hajdú László hétfőn az Újbuda TV-nek adott interjújában a polgármestert okolta a történtekért. Szerinte "az aktuálpolitika, a nagypolitika és a helyi politika 2006 óta annyira megváltozott, hogy jelenlegi felállásában a jelenlegi koalíciót nem tudja többé támogatni". Egyetért Kupper Andrással abban, hogy a működőképesség biztosítása érdekében a polgármesternek kell biztosítania a többséget. Ha ez nem sikerül, "új partit kell kezdeni", azaz a polgármesternek javasolnia kell a testület feloszlatását.
Molnár Gyula szerint az ellenzék és Hajdú magatartása pedig felelőtlen, komoly károkat okoz a kerületnek és lakóinak. Információink szerint a polgármester hetente összehívja a képviselő-testületet, s minden alkalommal egyetlen napirendi pontról kell majd dönteni, így "elválik, melyik párt szolgálja a kerület, s melyik a saját önös érdekeit".
Kupper András szerint viszont álságos dolog az ellenzéken számon kérni a működőképességet és a konstruktivitást. A zárszámadási tételekről például a jobboldal a költségvetés kapcsán döntött volna, de hasonlóan az elmúlt másfél évben tett összes kezdeményezésükhöz, ezt a javaslatukat is lesöpörték. Kupper úgy véli, mivel Molnár Gyula láthatóan képtelen megoldani a kerület problémáit, most bűnbakokat keres.
Egy működésképtelen testület mindenesetre nem tartható fenn a végtelenségig. De hogy meddig, azt egyelőre nem tudni. Az önkormányzatok törvényességi felügyeletét ellátó Közép-magyarországi Regionális Közigazgatási Hivatal vezetője, Forgács Imre érdeklődésünkre csak annyit mondott: beérkezésük után megvizsgálják a szükséges dokumentumokat, álláspontjukat azután alakítják ki.