Ismert és feltételezett terroristák kiszűrésére szolgáló információk cseréjéről írt alá megállapodást tegnap April Foley, az Egyesült Államok budapesti nagykövete és Szilvásy György, a polgári titkosszolgálatokat felügyelő tárca nélküli miniszter. Ez volt az utolsó ahhoz szükséges dokumentum, hogy Magyarország csatlakozhasson az amerikai vízummentességet biztosító programhoz.
Közelebb került a vízummentesség
Amennyiben a parlament elfogadja a megállapodást - Szilvásy szerint erre minden esély megvan -, és az októberi adatok szerint éves szinten tíz százalék alatt lesz a visszautasított vízumkérelmek száma, a magyar állampolgárok várhatóan januártól vízummentesen utazhatnak az Egyesült Államokba.
Ehhez persze az is kell, hogy addig kiépüljön az USA-ban a belbiztonsági minisztérium számítógépes rendszere.
Az elmúlt hetekben nyugvópontra jutott a Brüsszel és az EU-tagállamok közötti vita arról, hogy az egyes országok mit írhatnak alá kétoldalú alapon az Egyesült Államokkal - jelentette brüsszeli tudósítónk. A vita lényege az volt, hogy az adatcseréről tervbe vett egyezmények az EU hatáskörébe tartoznak-e. Az uniós belügyi tanács legutóbbi, áprilisi ülésén újból rögzítették, hogy ki miről tárgyal. Draskovics Tibor miniszter az ülés végeztével már a magyar álláspont visszaigazolásáról beszélt a sajtónak. Azt Brüsszel eddig sem vitatta, hogy a tagországoknak szabad kezük van a titkosszolgálati együttműködés keretébe tartozó egyezményeket illetően. Az eurokratáknak inkább az fájt, amikor a belügyi tanács téli ülésén a soros szlovén elnök leszögezte: ha már a csehek megnyitották a sort, a többieket sem lehet eltiltani a vízummentesség lehetőségének "aktív keresésétől". Az EU bizottsága ugyanis a Washingtonnal való konkrét megállapodás helyett évekig egy helyben toporgott.