Irigységgel vegyes gyűlölettel sokan csak "futballringyóként" emlegetik, Jürgen Klinsmann viszont a német labdarúgás legizgalmasabb kísérletének nevezi a TSG 1899 Hoffenheimet. Azt a "falusi csapatot", amely két idény alatt két osztályt lépett előre.
Hopp, fel a Bundesligába!
A Lőw Zsoltot is a soraiban tudó Hoffenheim az utolsó fordulóban 5-0-ra lesöpörte a Greuther Fürth-öt, s ezzel másodikként jutott föl a Bundesliga 1-be. Az észak-badeni kék-fehérek boldogságban úszó szurkolóinak fölfogniuk is nehéz: amíg tavaly tavasszal még az Aalen, az Elversberg vagy a Pirmasens volt az ellenfél, hamarosan a Bremen, a Schalke és a Klinsmann által irányított Bayern München ellen kell majd pályára lépni.
A 3300 lakosú Hoffenheimben a legkorszerűbb módszerekkel és tudományos alapossággal próbálnak modern, a menő Bundesliga-klubokkal szemben versenyképes csapatot kovácsolni. S persze sok pénzzel, amit Németország egyik leggazdagabb embere, Dietmar Hopp bocsát rendelkezésre. A legalább 6,3 milliárd eurósra becsült vagyonát Hopp a számítógépiparban szerezte: 1972-ben egyik alapítója volt az akkor még kicsiny, ma már globális óriásnak számító SAP szoftvercégnek. A 68 éves mecénás fiatalon a Hoffenheimben futballozott, s 1990 táján kezdett el pénzt pumpálni az akkor a körzeti bajnokságban játszó csapatba. Összesen közel 100 millió eurót, amiből utánpótlás-nevelő központra, majd hatezres stadionra is futotta. Induláskor úgy gondolta, a körzeti bajnokságból jó két évtized alatt juthatnak el a Bundesliga első osztályába. Ralf Rangnick edző azonban 2008-ra teljesítette a "húszéves tervet".
Hopp amúgy klasszikus mecénás, nem szól bele klubja napi ügyeibe. A korábban a Stuttgartnál és a Schalkénál edzősködő Rangnick mellé azt a Bernhard Peterst szerződtette, akit Klinsmann még szövetségi kapitányként szívesen látott volna a Német Labdarúgó Szövetség technikai igazgatói posztján. Ezen az ötleten azonban többen felháborodtak: mégis, mit képzel Klinsmann, hogyan kerülhetne egy jégkorongedző (!) ilyen komoly futballpozícióba?
A rákkutatásra és szociális célokra szintén nagylelkűen adományozó Hoppnak alighanem Roman Abramovics, a Chelsea-be 800 millió eurót invesztáló orosz oligarcha a példaképe. A német vidéken persze mások a léptékek, mint a londoni Stamford Bridge-en. A Mannheim és Heilbronn közötti autópálya mellett gőzerővel épül a tervek szerint jövőre elkészülő 30 ezres ultramodern stadion, a hoffenheimi csapat egyelőre a település benzinkútjának szomszédságában edz. A három helyi sztárért, a szenegáli Demba Baért, a nigériai Chinedu Obasiért és a brazil Carlos Eduardóért pedig mindössze 20 millió eurót fizetett Hopp; igaz, ilyen átigazolási büdzséről a többi másodosztályú profi klub csak álmodhat.
Német "tradicionalista" szurkolói körökben egyébként utálják Hoppot, klubját szajhaként emlegetik. Az egykor szebb napokat látott, jelenleg súlyos válságban lévő Kaiserslautern fanatikusai azt vetik a biotechnológiai cégekbe szívesen invesztáló milliárdos szemére, hogy a pénzéből "gólemet" hozott létre. A mecénást azonban nem lehet eltántorítani. Hisz Rangnickban, aki mindig arra vágyott, hogy a nulláról építhessen fel egy csapatot. Mostantól arra kell figyelnie, nehogy a gondosan összerakott "gólem" darabjaira essen.