Mianmar katasztrófa sújtotta térségében járt az ENSZ főtitkárhelyettese
John Holmes humanitárius ügyekben illetékes főtitkár-helyettes egy helikopteren repülhetett be a délkelet-ázsiai országnak a Nargis ciklon által május 2-3-án letarolt déli részébe, ahol százezrek maradtak fedél és élelem nélkül, fertőző betegségeknek kitéve - mondta a világszervezet - neve elhallgatását kérő - egyik tisztségviselője.
A külföldi segélyszervezetek többségének a katonai junta mindmáig nem tette lehetővé, hogy bekapcsolódjanak az áldozatok mentésébe és a túlélők ellátásába, s a térségbe több mint két hét elteltével, szombaton vittek el először külföldi diplomatákat, de nekik is csak három kisebb menekülttábort mutattak meg a katonák.
Az ENSZ-tisztségviselő szerint a deltavidék néhány órás megtekintése után John Holmes a nemzetközi segélyszervezetek képviselőivel találkozik Mianmar legnagyobb városában, Rangúnban. A világszervezettel való bánásmód további enyhülésének jeleként a kormány Ban Ki Mun ENSZ-főtitkárnak is engedélyezte, hogy felkeresse majd az Iravádi deltáját szerdára tervezett mianmari látogatásának kezdetén - mondta el New Yorkban Michele Montas ENSZ-szóvivő.
A juntát irányító Than Sve tábornok korábban nem fogadta Ban Ki Mun telefonhívásait, és válasz nélkül hagyta két levelét is - tette hozzá a szóvivő. John Holmes főtitkárhelyettes, aki vasárnap érkezett Rangúnba, személyesen adja majd át Ban harmadik levelét, amely arról szól, mivel tud segíteni a világszervezet a kormány segélyezési és újjáépítési erőfeszítéseiben.
A május eleji trópusi viharban a visszafogott hivatalos adatok szerint is 78 ezer ember veszett oda, további 56 ezer embert pedig eltűntként tartanak számon. A nemzetközi közösség azonban további humanitárius katasztrófától tart, mert a katasztrófa mintegy 2 millió túlélőjének többségéhez még nem jutott el semmilyen segítség.
(MTI/AP)