Az emberkereskedők Nyugatra szállítanak

Minden évben 2,5 millió ember válik emberkereskedők áldozatává a világban az ENSZ számításai szerint, s ezen "üzletág" évente több mint 31 milliárd dollár (közel 5000 milliárd forint) profitot termel. Ezek a számok természetesen csak becslések, hiszen illegális tevékenységről van szó.

- Az azonban biztos, hogy a világ minden országát érinti az emberkereskedelem. Ahol a hatóságok azt mondják, náluk ez a probléma nem létezik, mindig kiderül: csupán nem vizsgálták meg az ügyet - mondta Eva Biaudet, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) különmegbízottja a múlt héten a budapesti finn nagykövetségen tartott előadásában. Az egykori finn szociális miniszter szerint a hátrányos szociális helyzetű csoportok, etnikai kisebbségek veszélyeztetettek. Az áldozatok négyötöde nő, pontosabban kislány. - Jó okunk van feltételezni, hogy az áldozatok több mint fele gyermek - mondja Biaudet.

Afrikában az AIDS-járvány miatt árván maradt gyermekek közül kerülnek sokan emberkereskedők kezébe. A háborús konfliktusok is súlyosbítják a helyzetet: a Szudánban 21 évig húzódó, 2005-ben befejezett észak-déli háború során gyermekek és nők ezreit hurcolták délről az északi területekre, egyes számítások szerint ma is 8000 ember él rabszolgasorban az afrikai országban.

Nagy-Britanniában nagy botrányt kavart, amikor három éve két litván lányt eladtak egy szexrabszolga-árverésen a sussexi reptér egyik kávézójában. A belügyminisztérium felmérése szerint 2003-ban 4000 nőt vittek be a szigetországba azért, hogy szexuálisan kizsákmányolják őket.

- A kívánságlistám első helyén egyelőre az áll, hogy az EBESZ tagországai rendszeresen gyűjtsenek adatokat az emberkereskedelem mértékéről - mondta Biaudet a Népszabadságnak. Az emberkereskedelem elleni harcot az Európai Unión belül nem nehezíti jelentősen a határellenőrzés eltörlése a schengeni zónában. Biaudet szerint ugyanis az illegális határátlépők és a hamis okmányokkal utazók kiszűrése nem a legmegfelelőbb módszer az emberkereskedelem visszaszorítására. A hamis okmánnyal utazó áldozat visszafordítása ugyanis nem menti meg attól, hogy az emberkereskedő újra megpróbálja őt átcsempészni a határon. Fel kellene ismerni az emberkereskedelem jeleit. Ne csak az illegális migránsokat, hanem az emberkereskedelem áldozatait is ismerjék fel a hatóságok - mondta. Biaudet szerint fontos: az emberkereskedelem felvevőpiacai, azaz a nyugat-európai országok többé ne mutogathassanak a keletiekre, mondván, az ő felelősségük megszüntetni az emberkereskedelmet, hiszen a szexipar számára behurcolt nők nagy része onnan származik. - A kizsákmányolás a fejlettebb, régi EU-tagországokban folyik, ezért a kereslet problémáját is kiemelten kell kezelni - mondta az emberkereskedelmi különmegbízott.

Illegális migránsok Krétán
Illegális migránsok Krétán
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.