Katarba várták tegnap a libanoni politika szemben álló feleit, ahol nemcsak a 18 hónapja tartó válságot kell megoldaniuk, de megnyugtató politikai megoldást kell találniuk az elmúlt hetek véres összecsapásaira, melyben a Reuters szerint 81-en haltak meg.
Katarban dőlhet el Libanon sorsa
Az Arab Liga miniszteri szintű közvetítő küldöttségének csütörtökön sikerült véget vetnie az erőszaknak. A bejrúti kormány szerdán döntött úgy, visszahelyezi pozíciójába a bejrúti repülőtér Hezbollah-szimpatizáns biztonsági főnökét, és nem próbálja meg megbénítani a síita szervezet távközlési hálózatát. Eközben a Hezbollah megígérte: eltünteti Bejrút központjából másfél éve létesített tiltakozó sátortáborát.
A libanoni kormány Washington által sugallt május 6-i lépéseinek célja az volt, hogy felszámolják a kiépülő Hezbollah-miniállamot. A síita szervezet válaszul elfoglalta a szunniták lakta Nyugat-Bejrútot, és támadásokat indítottak a drúz hegyekben is. Kiderült: az Irán által támogatott síita szervezet ma már a legerősebb katonai csoport Libanonban.
A katari párbeszéd során a felek "egy új nemzeti kormány és egy választási törvény" megteremtésének a lehetőségéről is tárgyalnak majd. Az Arab Liga küldöttsége által kialkudott dokumentum kilátásba helyezi Michel Szulejman tábornok, a hadsereg parancsnokának elnökké választását. A Hezbollah az új kormányban vétójogot akar magának kikövetelni, ami ellentétes lenne a libanoni felekezeti konszenzusos demokráciával.
Szakértők a bejrúti kormány és a Hezbollah szembenállását jórészt az USA és Irán erőfitogtatásának, hatalmi játékának részeként értelmezik. Felhívják a figyelmet arra is, hogy a hagyományos keresztény-muzulmán ellentét helyett egyre erősödik a szunnita-síita vetélkedés Libanonban.