Sértegetés után békülni akart a német kancellárral Chávez
A német kancellár korábban arra szólította fel a latin-amerikai kormányokat, hogy határolódjanak el Venezuelától. Őt ezért kis híján a pokolba küldte el Chávez, valamint Hitler és a német fasizmus örökösének titulálta.
"Kancellár asszony elmehet a ...." - mondta Chávez némi hatásszünetet tartva, majd hozzátette, "mivel nő, mást inkább nem mondok". "A német jobboldalhoz tartozik, amely Hitlert és a fasizmust támogatta" - jelentette ki.
Közvetlenül a csúcstalálkozó előtt ismét támadta Merkelt, mondván "minden hiányzik belőle, beleértve az észt is", és felszólította, hogy viselkedjen felelős politikushoz méltóan, ne "lövöldözzön nyilakat", ha Latin-Amerikába jön. A többször tett sértő megjegyzések után Hugo Chávez meglepően békülékenynek mutatkozott Angela Merkel német kancellár iránt. Kétszer is kezet nyújtott a kancellárnak Limában, ahol mindketten az Európai Unió és Latin-Amerika csúcstalálkozóján vesznek részt. Eközben azt is kijelentette, hogy nem akarta megsérteni Merkelt - mondták el német kormányzati tisztségviselők.
Angela Merkel amúgy nem haragszik Chávezre a nyilatkozatok miatt, és még abba is beleegyezett, hogy közös fényképet készítsenek róla és a venezuelai elnökről.
Az állam- és kormányfők a limai értekezlet első felében a szegénységhez, társadalmi egyenlőtlenséghez kapcsolódó témákat vitatják meg, a második felében pedig inkább gazdasági kérdésekkel, a környezettel és a klímával foglalkoznak.
Az értekezlet biztonságát légvédelmi rakéták, harci repülőgépek, biológiai fegyverek elleni szakértők valamint 35 ezer rendőr védi.
Alan García perui elnök a megnyitó beszédben azt kérte a résztvevőktől, hogy tűzzenek ki konkrét célokat. "Az emberek megoldásokat, javaslatokat és célokat várnak az értekezlettől rituális nyilatkozatok helyett" - mondta. Ilyen, könnyen elfogadható, konkrét célként említette az élelmiszertermelés kétszázalékos növelését a részt vevő országokban.
Alan García lehetőségként hozta fel az üzemanyagfogyasztás megadóztatását is a környezet védelme érdekében. "Hordónként néhány cent évente 20 milliárd dollárt jelentene, ami lehetővé tenné 10 millió hektár erdősítését minden évben" - mondta.
Politikai téren a perui elnök a demokrácia és a liberalizmus mellett tett hitet, szemben Hugo Chávez venezuelai elnökkel, aki megérkezésekor kijelentette: a szegénység elleni harc receptje a szocializmus.
"Nem törekszünk arra, hogy mindenki a szocialista javaslatokat fogadja el, de igenis nagyobb erőfeszítéseket kell tenni, hogy elkerüljük a rosszat, amit a kapitalizmus okoz" - mondta.
Az állam- és kormányfők az értekezlet első felében a szegénységhez, társadalmi egyenlőtlenséghez kapcsolódó témákat vitatják meg, a második felében pedig inkább gazdasági kérdésekkel, a környezettel és a klímával foglalkoznak. A csúcstalálkozó végén Limai nyilatkozat címmel dokumentumot fogadnak el.
(MTI)