Visszaoldalog-e az SZDSZ a koalícióba?
Simon úgy foglalt állást, hogy a korábban fennállt koalíció újraformálásához nyilvánvalóan nemcsak egyik vagy másik fél akarata, hanem a politikai szándékok egybeesése is szükséges. A két párt júniusban, az SZDSZ tisztújítását követően eldöntheti, a továbbiakban milyen formában kíván együttműködni. Marad-e a konstruktív ellenzékiség, amit ma az SZDSZ képvisel, vagy akár az együttműködés intézményesített formában is megteremtődik a parlamentben - fejtette ki a politikus.
Simon szerint az MSZP érdeke, hogy az ország stabilan kormányozható legyen, ezért minden olyan együttműködésre nyitott, amely ennek hátterét biztosítja. Megjegyezte: személy szerint lát érdekeket, értékeket, amik mentén újraformálódhat az MSZP-SZDSZ koalíció. Ilyennek tartja, hogy a szabaddemokraták partnerek az ország felzárkózásában, a reformok folytatásában, viszont a végrehajtás módjában keletkezett nézetkülönbségeket át kell hidalni.
Mint elhangzott, az MSZP szerint az elmúlt két év lehetőséget ad a higgadt, visszafogottabb, átgondolt, építkező politikára. Simon Gábor hozzátette: az SZDSZ úgy ítéli meg a helyzetet, hogy sokkal inkább a sokkszerű, radikális, az adócsökkentéshez, a jóléti, szociális kiadások esetleges lefaragásához kapcsolódó intézkedések célravezetőek az államháztartás hiányának csökkentéséhez.
"Új koalícióra van szükség, amelynek a parlamenti pártokon túlnövően az ország lakosaival kötött szövetségre kell épülnie. Olyan együttműködés kialakítására, amelyben a civil szféra, a gazdaság szereplői is részt vesznek. Ez nagyon sok irányban teremti meg a kormányzati intézkedések mögötti valós társadalmi támogatottság lehetőségét. Emellett a parlamentben támogatjuk a minél szélesebb ötpárti egyeztetéseket" - mondta a politikus.Kóka sérelmeket sorol fel
Nem lehet a négyéves ciklusra kitűzött terveket félidőben, két hét alatt eldobni, és "bársonyosnak nevezett, valójában a gyanúnk szerint semmittevésről szóló programokkal" helyettesíteni - mondta Kóka János, az SZDSZ elnöke sajtótájékoztatóján pénteken Veszprémben.
Hozzátette: a szabad demokraták a kormány törvényjavaslatai közül csak azokat tudják támogatni, amelyek adócsökkentésről (20 százalékos egykulcsos adóról), a versenyképesség növeléséről, új munkahelyek teremtéséről és a gazdasági növekedésről szólnak.
Szerinte Magyarországnak 2009-re olyan költségvetésre van szüksége, amely alacsonyabb adóbevételekkel elégszik meg, és ehhez mérten szűkíti az állam kiadásait. Az SZDSZ csak egy ilyen költségvetést tud támogatni - hangsúlyozta.
A liberális pártelnök szerint az SZDSZ után az MDF és a Fidesz is belátta, hogy "egyszerű, átlátható, alacsonyabb adóterheléssel működő adórendszerre van szükség". Úgy tűnik, hogy az MDF és a Fidesz is nyitott az egykulcsos adórendszerre - vélekedett Kóka János.
Mint mondta, nem ért egyet azokkal, akik "minden áron visszakönyörögnék magukat, az SZDSZ-t a koalícióba". Hozzátette: "nem számítok arra, hogy az SZDSZ az elnökválasztás után, annak eredményétől függetlenül, visszaoldalogna a szocialisták mellé a koalícióba" - jelentette ki Kóka János.Az MDF nem szavazza meg a költségvetési törvényt
Az MDF ellenzéki pártként akkor sem szavazhatja meg a kisebbségi kormány költségvetési törvényjavaslatát, ha az MSZP támogatja a demokrata fórum Nemzeti Adószabadság Programját - mondta az MDF elnöke Kecskeméten.
Ellenzéknek és kormánynak is bármit meg lehet szavazni a parlamentben, anélkül, hogy a koalíció vádjával lehetne őket illetni. A miniszterelnök megválasztása és a költségvetés elfogadása azonban kivételt jelent - fogalmazott Dávid Ibolya..
Kifejtette: Európában ez két olyan bizalmi szavazás, amelynek résztvevői közös politikai felelősséget viselnek, a támogatók koalíciós partnerek. Az MDF elnöke szerint pártja a következő időszakban is betartja az írott és íratlan szabályokat.
Kérdésre válaszolva az SZDSZ ellenzéki szerepével kapcsolatban úgy vélekedett, hogy az "átmenet, határeset: kinn is vagyok, benn is vagyok". Dávid Ibolya úgy látja, nem lehet komolyan beszélni az SZDSZ ellenzékiségéről, már csak azért sem, mert a minisztereket ugyan visszavonták a kormányból, delegáltjai nem léptek vissza sem a külszolgálatból, sem az igazgatóságokból, felügyelő bizottságokból, köztestületekből.
"Ami terhes volt a kormánypártiságból, abból köszöni szépen nem kér, ezt üzente a Szabad Demokraták Szövetsége. Ami meg előnnyel jár pénz, hatalom, paripa és egyéb vonatkozásában, azt pedig szívesen elfogadja" - fűzte hozzá Dávid Ibolya.
Mint mondta, az MDF vezetésében nem vetődött fel a gondolat, hogy bizalmatlansági indítványt terjesszenek be a miniszterelnök ellen. Ehhez az ellenzéki pártoknak közösen egy új miniszterelnök-jelöltet is meg kellene nevezni és egy közös programban megállapodni.
Dávid Ibolya szerint ugyanakkor új miniszterelnök kell, mert Gyurcsány Ferenc körül "elfogyott a levegő" és nincs abban a helyzetben, hogy értelmes áldozatvállalást kérjen az állampolgároktól. "A március 9-iki népszavazás feltetet az i-re a pontot" - mondta az MDF elnöke.
Veres János bizakodik
Ha a politikusok az ország érdekében cselekszenek, akkor lesz elfogadott költségvetés 2009-re - így vélekedik a pénzügyminiszter.
Az MTV Napkelte című műsorában Veres János azt mondta: "Az ország normális, kiegyensúlyozott működéséhez elengedhetetlen a költségvetés elfogadása, ennek tudatában én biztos vagyok abban, hogy az MSZP meg tudja szerezni a szükséges támogatást ehhez".
(forrás: MTI)