Újabb környezetszennyezésre bukkantak Bélapátfalván
Ezúttal pakura, olajjal szennyezett anyagok, gumi és kommunális hulladék, illetve fém gépmaradványok kerültek elő egy tereprendezés során, míg korábban olajos hordókat találtak a bánya lefalazott járataiban - közölte Ferencz Péter.
Szerinte mindez azt bizonyítja, hogy az egykor mészkőbányaként használt Bélkő-hegy védetté nyilvánítását nem elsősorban környezetvédelmi elhivatottságból, hanem a konkurencia kizárása érdekében szorgalmazták a cementgyár egykori tulajdonosai.
Az önkormányzati vezető emlékeztetett arra: korábban is tiltakoztak a Bélkő-hegy védetté nyilvánítása ellen. Nem azért mert ellenségei a természetvédelemnek, hanem gazdasági konkurenciaharcot gyanítanak a döntés hátterében. Ez ugyanis lehetetlenné tette a mészkőbánya újranyitását, a 180 millió tonna mészkővagyon kitermelését, ami jelentős bevételtől és munkahelyektől fosztja meg a települést - közölte Ferencz Péter
Ezzel kapcsolatban felidézte, hogy a Bélkő, a Bélapátfalvai Cementgyárat korábban működtető Bécem Rt. tulajdonosai, illetve a Kincstári Vagyoni Igazgatóság között létrejött ajándékozási szerződés nyomán került állami tulajdonba, ami szerint a Bélkő hegyet öt éven belül, 2008. február 28-ig védetté kell nyilvánítani, különben visszaszáll a tulajdonjog az ajándékozókra, a Holcim Hungária Zrt.-re, illetve a Duna-Dráva Cement Kft.-re.
Ebben a helyzetben, 2008 február 15-én nyilvánította védetté a környezetvédelmi tárca a hegyet, annak ellenére, hogy a település önkormányzatát mindvégig kompromisszumos megoldással hitegették - ismertette a helyzetet Ferencz Péter.
(MTI)