Tiszta vízre van a legnagyobb szükségük a mianmari ciklon áldozatainak

A Nemzetközi Vöröskereszt pénteki figyelmeztetése szerint a tiszta víz hiánya fogja a legtöbb halálos áldozatot szedni Mianmarban a következő napokban.

Megérkeztek Mianmarba, Yangonba a Baptista Szeretetszolgálat magyar munkatársai, Dr. Szilágyi Béla főigazgató és Osgyán Dániel. Yangonban a Baptista Szeretetszolgálat magyar munkatársai elsőként a Baptista Világszövetség helyi képviselőivel folytatnak megbeszélést a segélyek hatékony eljuttatásáról a katasztrófa helyszínére, és lehetőség szerint megkezdik a segélyek kiosztását. A Baptista Szeretetszolgálat az első magyar segélyszervezet, amely eljutott a mianmari katasztrófa helyszínére. Egyes híradások kolera okozta fertőzésekről számolnak be az Irrawady folyó deltájának térségéből. A katasztrófát szenvedett területeken a megbetegedéseket elsősorban a tiszta ivóvíz és a fertőtlenítőszer hiánya okozza. A Mianmarra lesújtó Nargis ciklon halálos áldozatainak száma a nemzetközi szervezetek becslése szerint megközelíti a 100-200 ezer főt. (OS)

Közvetítőkkel juttatnak el gyorssegélyt az áldozatoknak. Egymillió forintos gyorssegélyt készül eljuttani Mianmarba nemzetközi  partnerei segítségével a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet - mondta  pénteken Bangkokból a szervezet délkelet-ázsiai  programigazgatója.
A Nemzetközi Vöröskereszt és Vörös Félhold Társaság (IFRC) külföldi segélyműveleteinek vezetője genfi nyilatkozatában felhívta a figyelmet: a két hete trópusi ciklon sújtotta délkelet-ázsiai országban százezreknek lenne szükségük arra, hogy sürgősen tiszta vízhez jussanak, különben áldozatául esnek olyan fertőző betegségeknek, mint a vérhas. "Ha nem jutnak tiszta vízhez, az a leggyilkosabb hatással lesz a katasztrófa nyomán kialakult feltételek között - mondta Thomas Gurtner. - Az élelem is fontos, de egy heves hasmenéstől három napon belül meghal az ember."

A Nemzetközi Vöröskereszt becslései szerint a Mianmarban május 2-3-án pusztító Nargis ciklon miatt kétmillió embert vált hajléktalanná s nélkülözi azóta a létfenntartásához szükséges feltételeket. A segélyszervezetek azonban a katasztrófa áldozatainak mindössze 20-30 százalékához jutottak el eddig - hangsúlyozta Gurtner, aki szerint a vöröskereszt mianmari szervezetének 27 ezer önkéntese már így is túlterhelt, és lehetőségei határán dolgozik a  segélyek célba juttatásán.

"Ahhoz, hogy tiszta vizet juttathassunk el az Iravádi folyó  deltájában rekedt százezreknek, nagyszabású műveletre lenne szükség, amihez nem rendelkezünk elegendő anyagi, logisztikai és létszámbeli feltételekkel." A vöröskereszt pillanatnyilag százezer ember ellátására elegendő víztisztító berendezésekkel rendelkezik a délkelet-ázsiai országban, de ennek többségét nem sikerült még eljuttatnia a katasztrófa sújtotta térségbe - mondta.

Egyúttal figyelmeztetett arra, hogy a segítség túl lassú lesz,  ha más segélyszervezetek nem tudnak bekapcsolódni a segélyek célba juttatásába a ciklon nyomán víz alá került hatalmas torkolatvidéken. Thomas Gurtner azzal kapcsolatban nyilatkozott, hogy a genfi székhelyű szervezet segélyfelhívást intézett a potenciális adományozókhoz egy három évre szóló, 33 millió euró költséggel tervezett mianmari segélyművelethez.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) thaiföldi képviselője,  Maureen Birmingham közben pénteken azt mondta, bár kaptak jelentéseket az Iravádi deltájából arról, hogy előfordul kolera a  Nargis ciklon túlélői között, az ismert esetek száma egyelőre nem haladja meg az elmúlt évek szokásos szintjét.

Az EU biztosát sem engedi az áldozatok közelébe

Louis Michel, az Európai Unió két napja Mianmarban tartózkodó segélyezési  biztosa pénteken elmondta: mindeddig nem kapott engedélyt a délkelet-ázsiai ország katasztrófa sújtotta övezetének felkeresésére.
Abban sem sikerült áttörést elérnie, hogy a nemzetközi segélyszervezeteket a térségbe engedjék - mondta.

"Kértem, hogy a deltába mehessek, de tegnap nem engedtek oda. Még  reménykedek, hogy ma mehetek" - nyilatkozta alig néhány órával látogatása vége előtt Louis Michel, aki azért utazott Mianmarba,  hogy a katonai kormányzat vezetőit rávegye a külföldi segítség nagyobb arányú elfogadására.

Kouchner: a segítség elutasítása a mianmari junta által emberiesség elleni bűntettel ér fel

 Bernard Kouchner francia külügyminiszter csütörtökön emberiesség elleni  bűntetthez hasonlította, hogy a mianmari junta elutasít minden nagyszabású nemzetközi segítséget a Nargis pusztítása után. "A veszélyben lévőknek szánt segítségnyújtás elmulasztásától lassan eljutunk az emberiesség elleni bűncselekményhez. Ez  elfogadhatatlan" - szögezte le Kouchner a France 2 közszolgálati televízióban.

Kouchner ismételten kérte, hogy az ENSZ ismerje el a nemzetközi  közösség "védelmi felelősségét", azaz a humanitárius beavatkozáshoz  való jogot, amit eddig a világszervezet elutasított.

Edward Luck, Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár tanácsadója csütörtökön a  Frankfurter Allgemeine Zeitung című német napilapnak nyilatkozva  közölte, hogy az ENSZ által elfogadott "védelmi felelősség" fogalma  az egykori Burma esetében nem alkalmazható.

A francia haditengerészet Mistral nevű hajója csütörtökre  virradóra felszedte a horgonyt a délkelet-indiai Chennaiban  (Madrász), és Kouchner szerint szombaton érkezik meg a katasztrófa  sújtott térségbe. Arra a kérdésre, hogy a mianmari hatóságok  engedélyezik-e a segélyszállítmány kirakodását, a külügyminiszter közölte: "reménykedik benne, de nem biztos".

(forrás: MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.