56-os emlékmű, csak saját felelősségre

Az 1956. október 23-i forradalom ötvenedik évfordulóján leleplezett ,56-os emlékmű csaknem két éve hirdeti szikáran, méltóságteljesen a szabadságharc szellemiségét. A Városliget mellett álló alkotás nemcsak a turistákat vonzza, hanem a helyi látványosságokért mérsékeltebben lelkesedő budapesti lakosokat is. A szoborcsoport látványa elvonja figyelmünket a tér szélén felállított fémtáblákról. Három, egymástól viszonylag távol elhelyezett tábla szólítja fel a bámészkodókat arra, hogy csak saját felelősségükre tartózkodjanak az emlékmű területén.

Mi történhet vajon azzal, aki az emlékmű területére téved? Az egymást szellősen követő, majd egyre szorosabban összeérő vasoszlopok labirintusában nehezen vész el az ember. Igaz, az nem kizárt, hogy valaki megpróbál felmászni valamelyikre. A Kormányszóvivői Iroda egyebek mellett az emlékmű elején található árokszerű bemélyedéssel - és az ebből fakadó veszélyekkel - magyarázza a figyelmeztetés jogosultságát.

Senki nem tud arról, hogy valaha történt volna itt bármiféle baleset. Igaz, esténként már lehet gond: az emlékművet megvilágító, a burkolatba süllyesztett lámpákból négyet elloptak, kettő pedig megrongálódott.

Horváth Sándor, a fővárosi önkormányzat munkatársa szerint a táblát a területen játszó gyerekek, fiatalok miatt tették ki. Na jó, de akkor miért nincsenek ugyanilyen táblák, mondjuk, a játszóterek mellett?

De játsszunk el a gondolattal: valaki az "emlékmű helytelen használata következtében" megsérül. Kit lehetett volna ezért felelősségre vonni?

Ez meglehetősen bonyolult kérdés. A központi emlékmű jogi helyzete nem egészen tisztázott. A megépítésére vonatkozó pályázatot a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) írta ki, a 2006. októberi avatás után megkezdett átadási folyamatok azonban megakadtak a MeH és a fővárosi önkormányzat közt. Állítólag azért, mert a felek nem tudnak megegyezni a kiemelt gondozást igénylő emlékmű állami támogatásának összegéről. A fővárosi önkormányzat egy neve elhallgatását kérő munkatársa szerint ennél is egyszerűbb a helyzet: a tárgyalások még el sem jutottak a pénzügyi kérdésekig.

A Kormányszóvivői Iroda tájékoztatása szerint "nem szokványos szoborról, hanem építményről van szó", így értelemszerűen szigorúbbak a hatósági szabályozások. A kötelező, egyéves műszaki felülvizsgálat eleve lassította a folyamat lezárását, tehát 2007 októbere előtt semmiképpen nem történhetett volna meg az átadás. Azt viszont bizonyosan tudni lehet, hogy a karbantartás a fővárosi önkormányzat égisze alá tartozó, a főváros köztéri művészeti alkotásainak gondozásával foglalkozó Budapest Galéria feladata lesz.

Addig is: akit baleset érne, csak magát okolhatja. Baj esetén csak a mentők számát tárcsázhatja.

Veszélyes üzem
Veszélyes üzem
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.