Nélkülünk nincs demokrata kormány Szerbiában

A legnagyobb vajdasági magyar párt, a VMSZ elnöke tegnap levelet kapott a szerb államfőtől. Borisz Tadics, az európai integrációért küzdő demokrata blokk vezetője tárgyalásokat kezdeményezett a négy parlamenti képviselőt delegáló kisebbségi párt vezetőjével. A parlamenti matematika úgy diktálja, hogy a demokrata tábor és a szocialista párt lehetséges koalícióját éppen a magyarok tudják hozzásegíteni a 126-os abszolút többséghez.

- Most nem az a kérdés, hogy kapunk-e tárcát az új kormányban, de még a programunk átvétele sem annyira lényeges, mint a nacionalista pártok hatalomra jutásának megakadályozása - mondta kérdésünkre Pásztor István. A két kisebb párttal együtt listát állított VMSZ-nek a legfontosabb a szerb EU-csatlakozás, amelyet a szélsőjobbra átsorolt Vojiszlav Kostunica ügyvivő kormányfő és az ultranacionalistákat vezető Tomiszlav Nikolics kész megakadályozni, Koszovó elvesztése fölött búsulva. Pásztor szerint éppen ezért van szükség demokrata kormányra, amely a következő évek alatt olyan megállapodások sorát képes elfogadni, ami egyszer és mindenkorra eldönti: Szerbia az európai jövőbe vagy a múlt izolációjába indul-e tovább.

Miközben a vasárnapi demokrata diadal meglepte Pásztort, a saját neve alatt futó lista teljesítményét kritikusabban látja. A három magyar párt legalább hat helyben bízott, hiszen úgy állapodtak meg, hogy az első négy mandátum jut a VMSZ-nek, a további kettő pedig a másik két kisebb pártnak. Utóbbiak így parlamenti szék nélkül maradtak.

- Nem is lényeges, hányan vagyunk pontosan, hiszen több mandátummal sem változna a helyzet: nélkülünk nincs demokrata kormány - közölte a pártelnök, aki bár a listát vezette, nem kér magának mandátumot Belgrádban. A Tadics által kezdeményezett tárgyalások időpontját még nem tűzték ki, hiszen a legfontosabb kérdés jelenleg, hogy a szocialisták a szemben álló táborok közül melyikkel tudnak és akarnak megállapodni. A magyarok szerepe nyilvánvalóan csak akkor jön el, ha Tadicsnak sikerül meggyőznie a néhai Szlobodan Milosevics által alapított pártot.

Pásztor bízik a sikerben, mert meglátása szerint a szocialisták hosszú távon sokkal többet profitálnának, ha a demokrata párt mellé állnak. Így ugyanis tisztára tudnák mosni nevüket. Igaz, ehhez például el kellene fogadniuk az együttműködést a hágai törvényszékkel, ahol két éve pártjuk egykori vezetője elhunyt. A VMSZ elnöke hangsúlyozza: a háborús bűnösök felett ítélkező bírósággal Szerbia korábban vállalta az együttműködést, ezért ez nem is lehet koalíciós megállapodás tárgya.

Ha egyszer elkezdődnek a tárgyalások a demokratákkal, viszonylag gyors megállapodás várható. Tadics februárban az elnökválasztás második fordulója előtt ígéretet tett a támogatás reményében a magyarok programjának felkarolására. Az akkori dokumentum voltaképpen tartalmazza mindazt, amit most kérnének Pásztorék. Ez az európai integráció mellett az ország decentralizálása, az önkormányzatok megerősítése és a kisebbségi létből fakadó igények támogatása, például az oktatás és a kultúra terén. A magyarok legfontosabb célja azonban a radikálisok távoltartása marad.

Pásztor ujját is megjelölték a voksoláson a kettős szavazás megakadályozására
Pásztor ujját is megjelölték a voksoláson a kettős szavazás megakadályozására
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.