Zágráb Airbusokkal csatlakozna az unióhoz

Négy Airbust venne Horvátország a toulousei székhelyű (elsősorban francia, valamint német és brit érdekeltségű) repülőgépgyártó cégtől. A 200 millió eurós üzlettel nemcsak a Croatia Airlines flottáját bővítenék, de Franciaország támogatását is bebiztosítanák az EU-csatlakozáshoz.

A Nacional hetilap értesülése szerint a horvát megrendelést éppen július elsején hoznák nyilvánosságra, azon a napon, amikor a franciák átveszik majd az EU-elnökséget. Az újság emlékeztet arra is, hogy tizenkét évvel ezelőtt ugyanez a forgatókönyv már bevált. Bár a horvátok 1996-ban sokáig amerikai Boeingekre alkudoztak, Franjo Tudjman akkori elnök hirtelen úgy döntött, hogy inkább négy Airbust vásárolnak meg. Ugyanabban az évben Horvátország felvételét az Európa Tanácsba Franciaország és Németország támogatta a leghatározottabban.

Valójában nem az a kérdés, hogy szüksége van-e a horvát légitársaságnak az A319-esekre, hanem, hogy mi mindent lehet eltakarni a négy repülőgéppel. A 33 csatlakozási fejezetből 18 van csupán nyitva, és éppen, hogy kettőt sikerült eddig lezárni. A meglehetősen szigorú reformokat feltételező átalakuláshoz pedig jó, ha ötvenszázalékos társadalmi támogatottsággal bír a horvát kormány, amely "egy lépést előre, kettőt hátra" helyzetbe szorult emiatt.

Csak egy példa: nincs fél éve, hogy beszüntették horvát nemzeti olajtársaság (INA) üzemanyagárainak államilag mesterségesen alacsony szinten tartását. Most viszont újra támogatást ígér a kormány, mivel a 95-ös euroszuper benzin literenkénti ára meghaladta a kilenc kunát (324 forintot), és ez nagyon felháborította a horvátokat.

Politikai elemzők úgy látják, hogy Ivo Sanader kormányfő megpróbál valahogy biztosra menni, hiszen mindent egy lapra tett fel. 2009-ben választásokkal lesz elfoglalva Brüszszel, és ha Horvátországnak nem sikerül ez év végéig elfogadtatnia még a mostani Európai Parlamenttel, hogy teljesítette a csatlakozáshoz szükséges feltételeket, akkor néhány évre várólistára kerülhet. A horvátok sorsa tehát a francia elnökség alatt dől majd el.

Nem véletlen, hogy Ivo Sanader múlt havi budapesti látogatásán Gyurcsány Ferenc magyar kormányfőt is arra kérte, hogy lobbizzon Horvátország érdekében Nicolas Sarkozy francia elnöknél. Cserébe - a horvát sajtó állítása szerint - a Mol zöld utat kaphat horvátországi terjeszkedésre és további INA-részvénycsomag megvásárlására.

Sanader és Barroso európai bizottsági elnök
Sanader és Barroso európai bizottsági elnök
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.