Kínos a brazil elnöknek: lemondott környezetvédelmi minisztere

Lemondott a brazil környezetvédelmi miniszter: Marina Silva az Amazonas őserdejének elkötelezett, nemzetközi tekintélyű védelmezője volt. A zöld mozgalom hívei a miniszterasszony keddi lemondását amiatti tiltakozásnak tartják, hogy az egyébként baloldali Luiz Inacio Lula da Silva elnök a nagy befolyású agrárszektor érdekei előtt fejet hajtott, pedig korábban azt ígérte: megakadályozzák az őserdő további pusztítását.

Marina Silva fiatalon annak a környezetvédő Chico Mendesnek volt a munkatársa, akit éppen az Amazonas őserdőinek irtása elleni tiltakozó kampány szervezéséért gyilkoltak meg még 1988-ban, - feltételezhetően a fakitermelésben érdekelt vállalkozók megbízására. A hazájában igen népszerű hölgyet Lula da Silva még első választási győzelmét követően, 2003-ban bízta meg a környezetvédelmi tárca irányításával. Mostani lemondását a hivatalos brazil hírügynökségnek nyilatkozva azokkal a nehézségekkel indokolta, amelyek ellehetetlenítették munkáját a szövetségi kormány környezetvédelmi terveinek megvitatásakor.

A kezdetekkor Lula da Silva elnök egyik fő szövetségesének számított, de az utóbbi időben egyre több vitájuk adódott, miután az államfő a gazdasági növekedés primátusára hivatkozva rendre azoknak a minisztériumoknak fogta a pártját, amelyek az Amazonas fejlesztését sürgették. Ez év januárjában nyilvános vita is lefolyt közöttük, a miniszterasszony kifogásolta a további infrastrukturális terveket az őserdőben. Sikertelenül ellenzett két nagy vízierőműhöz duzzasztógát építését, miként egy újabb országutat, amely Brazília nyugati gabonaövezetét köti majd össze az Amazonas folyóval.

Nyíltan az álltatenyésztő, a gabona-, és a szójatermelő vállalkozókat tette felelőssé a világ tüdejének tartott őserdő tudatos pusztításáért. Hiába hivatkozott arra, hogy a műholdas felvételek szerint 2007. második felében - az elnök ígéretei ellenére - az őserdők újabb 3235 négyzetkilométerrel lettek kisebbek. Más környezetvédő csoportok becslései szerint a csökkenés tavaly valójában legalább 7000 négyzetkilométernyi volt.

Marina Silva környezetvédelmi szempontjai alul maradtak már korábban is, amikor kifogásai ellenére az üzleti érdekek kerekedtek felül, s a kormány engedélyezte a genetikailag módosított gabonák termesztését, illetve jóváhagyták Brazília harmadik atomerőművének megépítését. A nemzetközileg elismert szaktekintély lemondása kínosan érintheti Lula da Silvát, aki egy ideje arra törekedett, hogy a nemzetközi porondon Brazíliát a fő környezetvédő országként népszerűsítse.

A hatalmas kiterjedésű ország az utóbbi években kétségtelenül igen dinamikusan fejlődik, részben a nyersanyagok és élelmiszerek világpiaci ára növekedésének, illetve a hazai termőterület bővülésének köszönhetően. Brazília élen jár a bioenergia, így a biodízel előállításában, amelynek a cukornád és a kukorica az alapanyaga.

A miniszter és az elnök 2006-ban egy konferencián - azóta elfogyott a bizalma
A miniszter és az elnök 2006-ban egy konferencián - azóta elfogyott a bizalma
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.