A burmai hadsereg ellenőrző pontjai lassítják a segélycsapatok mozgását

Továbbra is a mianmari beutazási engedélyre vár - egyelőre minden remény nélkül -  a két magyar segélyszervezet Thaiföldön - tudta meg az MTI szerdán kora délelőtt.


Mint Gál Dávid, a Baptista Szeretetszolgálat programigazgatója és koordinátora telefonon a távirati irodának  elmondta, reggel Mianmar bangkoki képviseletén mentőcsapatuk  ugyanazt a választ kapta, mint a korábbi napokban. Vagyis nem  érkezett válasz Rangunból a segélyszervezetek kérelmére, hogy részt  vehessenek a mentésben a múlt heti trópusi ciklon nyomán, amelyben  egyes becslések szerint akár százezer ember is életét veszthette.

Gál Dávid hozzátette, hogy mentőcsapatuk várhatóan csütörtök  este hazaindul, ha addig nem áll be semmi változás vagy enyhülés a  mianmari katonai juntának a segélyszervezetekkel kapcsolatos  álláspontjában.

Luter Gábor, a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet délkelet-ázsiai  programigazgatója szintén arról számolt be Bagkokból, hogy a ranguni  beutazási engedély hiányában továbbra is tétlenségre vannak ítélve.  Ezt annyival egészítette ki, hogy a helyi média jelentései szerint a  thai miniszterelnök, Szamak Szundaravedzs szerdán Rangunba utazott,  hogy átadja a mianmari hadsereg által a mentéshez kért eszközöket,  és megpróbálja rávenni partnereit a külföldi segélyszervezetek  bebocsátására.

Mianmarba (a volt Burmába) már bejutott külföldi segélymunkásoktól kapott közvetlen információk alapján Luter Gábor elmondta: a burmai hadsereg ahelyett, hogy elősegítené a nemzetközi segélyek célba juttatását, valójában hátráltatja azt. A fővárostól a ciklon sújtotta térségbe vezető, mintegy 5-6 órányi autóúton vagy ötven ellenőrző pontot állított fel a katonaság, s ezeknél mindannyiszor megállítják, feltartják a segélycsapatokat, amelyeknek útja így egy teljes napig is eltart - mondta.

Gál Dávid megerősítette az MTI-nek, hogy Pavelcze László, a  Baptista Szeretetszolgálat speciális mentőcsapatának (Rescue24)  vezetője szerdán repülővel elutazott a kínai Csengtuba (Chengdu), a  hétfői nagy erejű földrengést elszenvedő Szecsuan (Sichuan)  tartomány fővárosába, hogy a kínai hatóságoknak felajánlja a mentési  munkákban való részvételüket, és felmérje a segítségnyújtáshoz  szükséges körülményeket. (Azóta meg is érkezett oda.)

A mentőcsapat - az Egyesült Államokból és Ausztráliából érkező  szakemberekkel kiegészülve - akár negyven embert is azonnal  mozgósítani tud kutatásra, mentésre és orvosi ellátásra. Szecsuan  tartományban a legutóbbi hivatalos adatok szerint csaknem 12 ezer  halottja van a Richter-skála szerint 7,9 erősségű földrengésnek.  Csengtu a földmozgás epicentrumától 92 kilométerre délkeletre fekszik.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.