Hillary felmosta Obamával Nyugat-Virginiát
Az amerikai átlagnál „fehérebb”, idősebb és szegényebb Nyugat-Virginia demográfiája eleve Clintonnak kedvezett. Obama gyakorlatilag feladta a harcot, és bár kampányolt, nem erőltette meg magát túlságosan. Az egy héttel korábbi 1:1 (biztos győzelem Észak-Karolinában, minimális vereség Indianában) után úgy tett, mintha minden eldőlt volna, és McCainnel kezdett foglalkozni. A liberális sajtó az elmúlt napokban azért kampányolt, hogy Clinton ismerje el vereségét, adja fel a harcot, és hagyja Obamát készülni a novemberi választásra. Már arról terjedtek pletykák, hogy Clinton is csak „levezet”, azért tart még ki, hogy időt adjon híveinek a vereség megemésztésére, és ezzel voltaképpen Obamának, valamint a pártnak tesz szívességet. Clintonnak használt, hogy a kezdeti mindent elsöprő magabiztosság után kicsit esendőre és nagyon populistára váltott. A magas benzinár és a jelzálog-válság miatt az emberek zömét nem az iraki háború, hanem a gazdaság helyzete hajtja az urnákhoz, ami szintén a volt First Lady malmára hajtja a vizet – csak már túl későn.
Még öt előválasztás van hátra. Mivel a Demokrata Párt szavazatarányosan osztja el a delegátusokat, Obamának öt viszonylag szoros vereség is elég a végső sikerhez, miközben legalább három helyen jó esélye van a győzelemre. A végső döntés nagyban függ a harminctagú ügyrendi bizottságtól, amely május végén újratárgyalja Michigan és Florida ügyét. A két államot a párt országos bizottsága már előre megfosztotta delegátusaitól, mert – részben republikánus politikusok döntése alapján – túlságosan korán tartották az előválasztásukat. Clinton tábora most azzal érvel, hogy akkor még nem sejtették a rekord nagyságú részvételt, márpedig az nem létezik, hogy figyelmen kívül hagyják 2.3 millió ember véleményét. A végső sikerhez a pártnak mindenképpen szüksége van Floridára (Michigan alighanem mindenképpen az ölébe hullik), vagyis a helyzetre megoldást kell találni. Ha valamennyi leadott szavazatot beszámítják, a verseny újra teljesen nyílttá válik. Obamának elég lehet, ha a két államot a voksok felének megvonásával sújtják. Ebben az esetben a Demokrata Párt megbünteti az engedetleneket, de nem változtatja meg a kirajzolódó végeredményt.
– Azért folytatom, mert azt hiszem, én vagyok az erősebb jelölt, én tudnám jobban győzelemre vezetni a pártot novemberben, és én lennék az erősebb elnök is. A választás a tiétek és nem irigyellek benneteket érte, én magam is nagyra tartom Obama szenátort – mondta éljenző hívei előtt Clinton. A tévékommentátorok felhagytak Clinton holttá nyilvánításával és azonnal visszatértek korábbi kedvenc vesszőparipájukhoz: mi az esélye annak, hogy a két jelölt együtt induljon az elnökségért és alelnökségért. Az éjszakai konklúzió az volt, hogy pro és kontra is vannak érvek, vagyis senki nem tud semmit.
Horváth Gábor,
Washington
KI LESZ A 44-IK? Két évet is igénybe vesz, mire Amerika kiválasztja új elnökét. A procedúra hosszú és nehezen átlátható. Mi mégis megpróbáljuk elmagyarázni a folyamatot, és állandó frissítésekkel bemutatjuk a verseny állását. INFOGRAFIKA >>