Gyurcsány: a parlamenti többség a kormányprogram véglegesítését akarja
A kormányfő kevéssel 9 óra után érkezett meg az ülésre. A reá várakozó újságíróknak nem nyilatkozott. Nem sokkal fél 10 után hagyta ott tanácskozást. Az újságíróknak mindössze annyit mondott: az SZDSZ dönteni fog, hogy miként, majd látni fogják a parlamenti ülésen.
A megbeszélés témája a minisztériumok felsorolásáról szóló törvény módosítása. Kóka János pártelnök ennek kapcsán korábban az MTI-nek azt mondta, hogyha ez nem jár a bürokrácia és a közigazgatás költségeinek növekedésével, illetve javítja a kormányzás minőségét, akkor a szabad demokraták támogathatják a javaslatot.
Bizonyos vagyok abban, hogy ameddig mi tudunk ajánlatot tenni Magyarországnak, merre menjen előre, ezt a parlament többsége támogatni fogja - fogalmazott a miniszterelnök. Hozzátette: ez annál is inkább így van, mert nem világos, milyen ajánlata van az ellenzéknek.
Gyurcsány Ferenc megismételte korábbi álláspontját, amely szerint a 2008-as év trendforduló. Hozzátette: az általa vezetett kormány nehéz első két éven van túl, idén viszont a jövedelmek, a fogyasztás növekedésével számol. Megjegyezte: többlettel zár a tavalyi külkereskedelmi mérleg.
- Folytatjuk a közoktatás megújítását, a kutatásnak, a fejlesztésnek kiemelt szerepet szánunk a gazdaság dinamizálásában - hangsúlyozta a miniszterelnök.
"Soha nem mondtuk, hogy Gyurcsány Ferenc fejét kérjük"
Soha nem mondtuk, hogy Gyurcsány Ferenc fejét kérjük a további kormányzáshoz. Program és személyi szinten a kért pártnak (az MSZP-nek és az SZDSZ-nek) közösen kell döntéseket hoznia - ezt Kovács Kálmán szabad demokrata országgyűlési képviselő jelentette ki egy kérdésre válaszolva az ATV Egyenes beszéd című műsorában kedden este, a hírműsor MTI-hez eljuttatott összefoglalója szerint.
A riporter által az SZDSZ "fodorista vonulatához" sorolt Kovács Kálmán hangot adott azon véleményének, amely szerint ma nem tudja elképzelni, hogy az SZDSZ megszavazza a költségvetést, ami a kormány bukását jelenti.
Az Országgyűlésben nincsenek meg a feltételei a kisebbségi kormányzásnak, hiszen, ha az SZDSZ-t nem tudja megnyerni az MSZP, akkor további partneri lehetősége nincs - mondta.
A szabad demokrata politikus szerint ezért újra kell kötni a koalíciót új tartalmi és személyi feltételekkel.
Kovács Kálmán, a környezetvédelmi tárca volt államtitkára az SZDSZ április 27-i budaörsi küldöttgyűlésén közölte, nem szavaz igennel a koalícióból való kilépésre. A politikus a felszólalását követően ezt azzal indokolta az MTI-nek, hogy a szavazás már nem a koalícióról szól, hanem június 7-ről, a párt tisztújításáról.
Napközben, Horn Gábor, a szabad demokraták ügyvivője a frakcióülés után tartott sajtótájékoztatón bejelentette: az SZDSZ nem ért egyet a kormányátalakítás tartalmával, de miután Gyurcsány Ferenctől egyértelmű ígéretet kaptak arra, hogy az eddiginél nem kerül többe a kormány működése, támogatni fogják az indítványt.
Az SZDSZ meghívására a miniszterelnök mellett Kiss Péter kancelláriaminiszter is részt vett a frakcióülésen.
Horn Gábor közölte, hogy véleményük szerint a kormányátalakítás károkat okozhat a magyar közigazgatási rendszerben, és nem teszi jobbá a kormányzat működését, de azt gondolják, hogy a kormányzati átalakítás a kormánypárt felelőssége, ezért konstruktív ellenzéki pártként megszavazzák azt.
Az ügyvivő hangsúlyozta, hogy nem szívesen szavazzák meg az átalakítást, amelynek formájával, technológiájával nem értenek egyet.
Újságírói kérdésre elmondta, hogy a frakció egységesen szavaz majd igennel. Hozzátette: arra is ígéretet kaptak a miniszterelnöktől, hogy a törvénymódosítás előtti állapothoz képest nem nő az államtitkárok száma.
(MTI)