Mianmar továbbra sem engedi be a magyar segélymunkásokat

Még mindig nem indulhatnak el a trópusi ciklon sújtotta Mianmarba a magyar segélyszervezetek Bangkokban veszteglő szakemberei: a  Baptista Szeretetszolgálat mentőcsapata és a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet délkelet-ázsiai programigazgatója kedden sem kapott  választ vízumkérelmére.

A mianmari hatóságok továbbra sem engedélyezték a beutazást a Baptista Szeretetszolgálat mentőcsapatának, illetve nem jeleztek  vissza a vízumkérelemre - mondta Gál Dávid, a szeretetszolgálat  Thaiföldön tartózkodó programigazgatója és koordinátora az MTI-nek,  miután a mentőcsapat képviselői kedden is felkeresték Mianmar  bangkoki konzulátusát.

A speciális mentőcsapat egy hete indult útnak Mianmarba a  szomszédos Thaiföld érintésével, de mindmáig nem sikerült bejutnia a  délkelet-ázsiai országba, ahol a legutóbbi hivatalos adat szerint 32  ezer halottja van a természeti katasztrófának, bár ranguni  diplomaták néhány napja százezres becsléseket ismertettek, és a  segélyszervezetek ennél is súlyosabb veszteségmérlegre számítanak.
Gál Dávid elmondta, hogy péntekig mindenképpen Bangkokban  maradnak, remélve, hogy addig megkapják a beutazási engedélyt. A  mentőcsapatot utána valószínűleg felváltja Magyarországról egy-két  segélyezési szakember, aki a hosszú távú segítségnyújtást fogja  előkészíteni, mivel a katasztrófa után másfél-két héttel a mentés és  az orvosi segítség jelentősége számottevően csökken.

A Baptista Szeretetszolgálat mentőcsapata ugyanakkor vizsgálja annak lehetőségét, hogy a földrengés sújtotta Kínának nyújt  segítséget, ha továbbra sem kap vízumot Mianmarba - mondta Pavelcze  László, a mentőcsapat vezetője az MTI-nek. Hozzátette, hogy  mentőcsapatként hívás nélkül nem utazhatnak Kínába, ehhez  mindenképpen szükség van a pekingi kormány felkérésére. Egyelőre  mind a mianmari, mind a kínai helyzetről érkező híreket figyelemmel  kísérik.

Kínában a legutóbbi hivatalos adatok szerint csaknem 12 ezer ember vesztette életét a Richter-skála szerint 7,9 erősségű hétfői  földrengésben.

Gál Dávid szintén úgy nyilatkozott, hogy a kínai segítségnyújtás  feltétele a hivatalos megkeresés. Ennek szokásos menete, hogy a  pekingi kormány felkérését a nagykövetségek továbbítják a  segélyszervezeteknek. Elmondta, hogy a bangkoki magyar  nagykövetségen ismerik a Baptista Szeretetszolgálat mentőcsapatának  elérhetőségeit, de maguk is megteszik a kezdő lépéseket, és  érdeklődni fognak a külképviseleten. A katasztrófa sújtotta terület  egyébként közel van, bő kétórás repülőútra a thaiföldi fővárostól -  fűzte hozzá.
A Magyar Ökumenikus Segélyszervezet délkelet-ázsiai  programigazgatója sem kapott még vízumot Mianmarba, ezért egyelőre  nem tudja elindítani az ottani segélyprogramot - közölte kedden maga  Luter Gábor az MTI-vel. Továbbra is Bangkokban vár a mianmari  beutazási engedélyre, ennek birtokában akár órákon belül kész az  utazásra és a segélyszállítmányok kiosztásának megkezdésére - tette  hozzá.

A Magyar Ökumenikus Segélyszervezet egyelőre Mianmarra  összpontosít, folyik az adománygyűjtés, és jelen pillanatban nem  tervezi, hogy munkatársat delegáljon a földrengés sújtotta Kínába -  mondta Kis Boáz, a szervezet budapesti sajtóreferense. Hozzáfűzte,  hogy a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet genfi nemzetközi  ernyőszervezetén keresztül támogatja a természeti csapástól sújtott térségekben élőket Kínában.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.