Tíz nappal a Nargis ciklon pusztítása után Mianmarban továbbra is vannak megközelíthetetlen övezetek, de a kormányzat ellenőrizni akarja a külföldi segélyek elosztását - közölte tegnap a hivatalos média. A ciklon halálos áldozatainak száma 32 ezerre tehető, egyes diplomaták szerint számuk azonban elérheti a százezret is.
Mianmar: veszteglő segélyszállítmányok
Az ENSZ főtitkára, Ban Ki Mun kijelentette: tűrhetetlenül lassan folyik a segélyek szétosztása Mianmarban. Mint mondta, többször próbált kapcsolatba lépni Than Sve tábornokkal, a katonai junta vezetőjével, de nem tudott beszélni vele, ezért tegnap levelet küldött neki. Közben szárazföldi úton megérkezett a mianmari fővárosba az ENSZ első segélyszállítmánya. Rangunban landolt az USA első C-130-as katonai gépe, fedélzetén 14 tonnányi segéllyel.
Louis Michel, az Európai Bizottság humanitárius ügyi és fejlesztéspolitikai biztosa mára Brüsszelbe összehívta a EU fejlesztésügyi minisztereit. Előzőleg bejelentette, hogy az EU kétmillió eurót különített el a katasztrófa áldozatai számára, az összeg a 30 millió eurót is elérheti. Az Unicef a világ népeihez fordult a mianmari katasztrófa gyermekáldozatai számára kérve segítséget.
A magyarországi Baptista Szeretetszolgálat mentőcsapata még mindig a thaiföldi fővárosban vesztegel: nem sikerült egyelőre beszereznie a beutazási engedélyt Mianmarba, s ugyanez a helyzet a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet munkatársával.
Egyébként a mianmari katonai kormányzat egy héttel a Nargis ciklon pusztítása után, szombaton megtartotta az új alkotmányról kiírt népszavazást. A junta szerint ezzel "utat nyitottak a hatalom a civilek kezébe történő áthelyezése előtt". Ellenzékiek szerint azonban a 1962 óta hatalmon lévő hadsereg vezető szerepének megerősítését szolgálta a voksolás.