Mianmar és a külföld: "súlyos kételyek" a segélyek sorsával kapcsolatban

ENSZ-főtitkár: tűrhetetlenül lassú a segélyek szétosztása Mianmarban

Az ENSZ főtitkára szerint tűrhetetlenül lassan folyik a segélyek szétosztása a természeti katasztrófa sújtotta Mianmarban. Ban Ki Mun hétfőn kijelentette: "hihetetlenül csalódott" emiatt. Mint mondta, többször próbált kapcsolatba lépni Than Sve tábornokkal, a katonai junta vezetőjével, nem tudott beszélni vele, ezért hétfőn levelet küldött neki.

A világszervezet Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) közben genfi székhelyén közölte, hogy szárazföldi úton megérkezett a mianmari fővárosba az a segélyszállítmánya, amely 10 ezer ember számára elegendő - 20 tonna össztömegű - sátrat és tartozékait tartalmazza. Ezek az első olyan ENSZ-kamionok, amelyek bejutottak a május 3-i ciklon által sújtott országba. A Thaiföldről induló két jármű útja két napig tartott. A sátrakat civilszervezetek állítják fel ott, ahol szükség van rájuk - közölte az UNHCR.

Szintén megérkezett Rangunba az Egyesült Államok első segélyszállítmánya egy C-130-as katonai gép fedélzetén. A 14 tonnányi segélyt a thaiföldi Utapao katonai támaszpontjáról indították el, miután a mianmari vezetés hosszas alkudozás után beleegyezett a fogadásába. A mianmari kormány szóvivője szerint a szállítmányt részletekben viszik tovább helikoptereken az Iravádi folyó deltájába. Kedden két további amerikai légi szállítmányt várnak Rangunba.

A legutóbbi hivatalos adat szerint 32 ezer halálos áldozata van a katasztrófának, bár ranguni diplomaták néhány napja 100 ezres becsléseket ismertettek, és a segélyszervezetek ennél is gyászosabb mérlegre számítanak arra az esetre, ha a mentőcsapatoknak nem sikerül időben a ciklon által sújtott körzetekbe eljutni.
Washington: nem biztos, hogy a segélyek eljutnak Mianmarban a rászorultakhoz

Az Egyesült Államoknak "súlyos kételyei" vannak azzal kapcsolatban, hogy a Mianmarba szállított amerikai segélyek valóban eljutnak a ciklon áldozataihoz - közölte hétfőn Ky Luu, a külföldi katasztrófasegélyezési hivatal igazgatója.

Az első amerikai segélyszállítmány aznap érkezett meg Rangunba egy C-130-as katonai gép fedélzetén. A 14 tonnányi segély - ivóvíz, szúnyoghálók és takarók - fogadásába a mianmari katonai vezetés csak hosszas alkudozás után egyezett bele.

Ky Luu elmondta: nem bíznak abban, hogy a ranguni vezetés eljuttatja a betegségekben, élelmiszer- és vízhiányban szenvedőkhöz a segélyeket. Washington igyekszik nyomon követni a segélyek útját - a mianmari kormány szóvivője szerint a szállítmányt részletekben, helikoptereken viszik el az Iravádi folyó deltájába -, de amerikai tisztviselők számára nem engedélyezték, hogy a csomagokat elkísérjék. Luu szerint ezek után nehéz kideríteni, hogy mi fog történni a segélyekkel.

Az amerikai katasztrófasegélyezési vezető ismét felszólította Rangunt, hogy engedjen be az országba amerikai szakembereket a segélyek szétosztásának segítésére.

Bryan Whitman, a védelmi minisztérium szóvivője megerősítette, hogy Mianmar engedélyt adott további két C-130-as szállítmányhoz. Mint mondta, Washington még tárgyalásokat folytat a juntával arról, hogy esetleg amerikaiak irányítsák a segélyek szétosztását.    A Fehér Ház közlése szerint az Egyesült Államok 13 millió dollár értékben további élelmiszer- és logisztikai segélyt szándékozik küldeni a ciklon által sújtott körzetekbe az ENSZ világélelmezési programján keresztül. Az amerikai segélyek összege ezzel eléri a 16,25 millió dollárt.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.