Egyiptomi hírszerző-főnök tárgyal Izraelben - hivatalosan a gázai tűzszünetről

Az izraeli hadsereg és a Gázai övezetben tevékenykedő palesztin fegyveres csoportok közötti tűzszüneti egyezmény ügyének előmozdításáról folytat tárgyalásokat Izraelben az egyiptomi hírszerzés főnöke.

Omar Szulejman megérkezését követően hétfőn rögtön találkozott Ehud Barak védelmi miniszterrel az izraeli tárcavezető tel-avivi otthonában, majd Jeruzsálemben Ehud Olmert kormányfővel és Cipi Livni külügyminiszterrel folytatta tárgyalássorozatát.

Szulejman célja, hogy rávegye az izraeli vezetőket: támogassák azt az egyiptomi közvetítéssel készülő tűzszüneti egyezménytervezetet, amelyre a fontosabb palesztin fegyveres csoportok, köztük a Hamász radikális szervezet is, április végén már áldásukat adták.

Az izraeli hadsereg azóta, hogy a Hamász tavaly júniusban ellenőrzése alá vonta a Gázai övezetet, szinte már naponta mér csapást a területre válaszul az onnan indított palesztin rakétatámadásokra.

A Hamász az izraeli hadsereg támadásainak a leállításán túl követeli, hogy a zsidó állam szüntesse meg a Gázai övezet köré vont blokádot, nyissa meg a határátkelőket, köztük az egyiptomi határon lévő rafahit is. Izrael azonban vonakodik a tűszüneti egyezmény megkötésétől, mert attól tart: a Hamász a fegyvernyugvást arra használná fel, hogy újra felfegyverkezzen.

Mark Regev izraeli kormányszóvivő a francia hírügynökségnek nyilatkozva annak a véleményének adott hangot, hogy Izrael nem tesz egyebet, csak reagál a Gázából induló agresszív cselekedetekre. Ha ez utóbbiak megszűnnek, Izraelnek nem lesz szüksége arra, hogy reagáljon - fűzte hozzá a szóvivő, majd kijelentette: "megnézzük, hogy mit javasolnak az egyiptomiak, de mi azt óhajtjuk, hogy ismét nyugalom legyen a déli határvidéken".

Cahi Hanegbi, az izraeli parlament külügyi és védelmi bizottságának elnöke pedig a Hamásszal kötendő tűzszüneti egyezményt összekötötte a 2006 júniusában egy palesztin kommandó által elrabolt Gilad Salit izraeli katona szabadon bocsátásával. "Vannak kiemelten fontos érdekek, amelyek vezetik Izraelt, és ezek közül is az első, hogy Gilad Salit visszanyerje a szabadságát" - fogalmazott a bizottsági elnök.

A Hamász viszont a katona szabadon engedéséért cserében több száz palesztin fogoly elengedését követeli Izraeltől. A fogolycsere lehetőségéről ugyancsak egyiptomi közvetítéssel kezdett tárgyalást a két fél, de az egyezkedés elakadt.

Szulejman tárgyalásaival egy időben két Gázából kilőtt rakéta csapódott be Askelon tengerparti izraeli város egyik negyedére, de senkinek sem esett bántódása. A támadásokat az Iszlám Dzshád vállalta magára. Ez a szervezet egyébként jelezte, hogy nem ír alá fegyverszüneti egyezményt, de nem is gátolja majd az abban foglaltak valóra váltását.
(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.