A Hezbollah elérte a libanoni kormány intézkedéseinek visszavonását
A libanoni hadsereg visszavonta a kormány Hezbollah-ellenes intézkedéseit
A libanoni hadsereg visszavonta szombaton a kormány két korábbi intézkedését, amely miatt az ellenzéki Hezbollah síita szervezet fegyveresei előző nap elfoglalták Bejrútnak a Nyugat-barát kormány ellenőrzése alatt álló részeit.
A hadsereg közleményben bejelentette, hogy megtartja posztján a bejrúti nemzetközi repülőtér biztonsági főnökét, akit előzőleg azért váltottak le, mert a síita szervezethez közel állónak tartották.
Közölték továbbá, hogy a Hezbollah kommunikációs hálózatának ügyét oly módon fogják kezelni, amely nem sérti a közérdeket. A kormány korábban törvénytelennek minősítette a szervezet katonai távközlési hálózatát.
A hadsereg felszólította a fegyvereseket, hogy hagyják el az utcákat, és nyissák meg újra a lezárt útvonalakat.
A közleményre reagálva a Hezbollah közölte: eleget tesz a hadsereg kérésének, és visszahívja fegyvereseit Bejrút utcáiról. "A libanoni ellenzék véget vet a fegyveres jelenlétnek a fővárosban, és átadja az ellenőrzést a hadseregnek" - áll a közleményben, amelyben a Hezbollah üdvözölte a hadsereg döntését a szervezettel szembeni határozatok visszavonásáról. A síita szervezet azonban hozzátette, hogy továbbra is fenntartja "polgári engedetlenségi" kampányát, amíg politikai követelései nem teljesülnek.
Biztonsági és kórházi források szerint legalább tizenkét halálos áldozatot követeltek az összecsapások szombaton az ország északi részében fekvő Halba településen. Ezzel 37-re emelkedett a halottak száma szerda óta, amikor kirobbantak a harcok a Hezbollah síita ellenzéki szervezet irányította erők és a kormányt támogatók között. A libanoni kormányfő puccsal vádolja a Hezbollahot - Irán Izraelre mutogat
Libanon kormányfője puccskísérlettel vádolta szombaton a síita Hezbollah szervezetet, felszólítva az ország hadseregét, hogy távolítsa el az utcákról a fegyvereseket.
Televíziós beszédében Fuád Szinjóra leszögezte: Libanon nem fog puccsisták ellenőrzése alá kerülni. Tűrhetetlennek nevezte, hogy az Irán által támogatott Hezbollah tagjai fölfegyverezve járjanak-keljenek. A hadsereget felhívta, hogy mindenütt szavatolja a biztonságot, s gondoskodjék az illetéktelen fegyveresek elrettentéséről és a közrend helyreállításáról.
Szinjóra, aki a katonaság védelme alatt álló miniszterelnöki hivatalban tartózkodik, leszögezte: az állam "nem fog összeomlani" a reá mért csapások alatt. "A libanoni nép nem engedi meg, hogy hazánkba visszatérjen a hegemónia és a terrorizmus" - jelentette ki. Egyúttal megismételte a belpolitikai válság rendezését célzó korábbi javaslatát, amelyet a Hezbollah élből visszautasított.
A kormányfő beszéde kemény hangú volt, ám megfigyelők szerint a szorult helyzetben lévő Szinjóra-kormány képtelen hatékonyan fellépni a Hezbollahhal szemben, s a hadsereget sem tudja rábírni, hogy cselekedjék.
Az Arab Liga tagállamainak külügyminiszterei vasárnap rendkívüli ülést kezdenek Kairóban a libanoni válságról. A tanácskozást Szaúd-Arábia és Egyiptom kezdeményezte, ám attól várhatóan távol marad Szíria. Ez utóbbi ország elnöke, Bassár el-Aszad közölte, hogy a válság "tisztán libanoni belügy", így arra csak az érintett felek párbeszéde nyújthat megoldást. A bejrúti kormány viszont nemzetközi nyomást sürget Szíriára és Iránra, mert szerinte e két állam támogatja a Hezbollah milíciáját.
Irán visszautasítja a libanoni beavatkozás vádját
Irán visszautasította azt a vádat, hogy Szíriával együtt ő szítaná az erőszakot Libanonban.
A libanoni helyzet elmérgesedéséért az Egyesült Államok és Izrael a felelős - írták szombaton hivatalos teheráni médiumok.
Mohamad Ali Hoszeini, az iráni külügyminisztérium szóvivője eközben hangsúlyozta: hazája azon fáradozik, hogy előmozdítsa a Libanonban szembenálló felek kibékülését. A legutóbbi napok fejleményeinek fő oka az Egyesült Államok és Izrael "kalandor beavatkozása" - állította a szóvivő. (MTI)