Aktívan dezinformált társadalom

Pártállástól szinte teljesen függetlenül a politikusok többsége aktívan dezinformálja a társadalmat - állítja Tabajdi Gábor és Ungváry Krisztián. A két történész évekig tartó kutatások után a pártállam, a belügy és a politikai rendőrség működéséről írt könyvet.

- A közéleti viták során ügynökkérdésről és ügynöklistákról esik szó, miközben a rendszer mechanizmusa iránti érdeklődés nem túl nagy - fájlalja Elhallgatott múlt című könyve bevezetőjében Tabajdi Gábor és Ungváry Krisztián. A valóság mintha azonnal cáfolni igyekezett volna a szerzőpáros aggályait: a Corvina és az 1956-os Intézet kiadásában megjelent könyv bemutatóján feltűnően sokan vettek részt.

A politikai rendőrség működésének bemutatására vállalkozó történészek szerint az állambiztonsági szervek dossziéi emberi tragédiák tömegét rejtik. A kommunista múlt legsötétebb fejezeteivel való társadalmi szembenézés számos mítosszal és félreértéssel terhelt. És ez távolról sem véletlen. A pártállam bukása után hatalomra kerülő elit nem volt érdekelt abban, hogy a múlttal való szembenézés alapos legyen. A szerzők úgy látják, hogy különböző mértékben, de minden párt érintett az MSZMP örökségében.

Keményebben fogalmazva: a rendszerváltás óta eltelt évek alatt mindegyikük szánalmas politikai játszmákhoz adta a nevét, amelyek végül is a múlt eltussolását szolgálták. Ebből adódóan a múlt feltárására hivatott intézményeket és ezek jogi hátterét úgy konstruálták, hogy a lehető legnagyobb mértékben akadályozzák a pártállammal való szembenézést. Tabajdi és Ungváry aztán ennél is tovább ment: vélekedésük szerint "pártállástól szinte teljesen függetlenül a politikusok többsége aktívan dezinformálja a magyar társadalmat".

Megszívlelendő tanács leendő szerzőknek: ha kritikátlan ömlengésre vágynak, akkor ne Romsics Ignác történészt kérjék fel könyvük méltatására. A dicsérő szavak mellett Romsics megjegyezte, hogy Ungváry Krisztián vonzódik a markáns állásfoglalásokhoz és a túlzó általánosításokhoz. Kifogásolta, hogy a Vatikán és a katolikus vezetők bírálatakor a szerzőpáros egyetlen mondatot sem vesztegetett a nemzetközi politikai környezetre. Márpedig bizonyos időszakokban nem csupán a katolikus egyház, hanem a teljes nyugati világ is az enyhülés politikáját követte a "keleti blokkal" szemben. Összességében azonban Romsics Ignác jelentős és fontos könyvnek minősítette az Elhallgatott múltat, amely hozzájárul a Kádár-rendszer működésének alaposabb ismeretéhez.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.