Itt az első, koalíció utáni konfliktus

Már a jövő kedden eldőlhet, milyen kilátásai lehetnek a kisebbségi kormányzásnak, miután kétségessé vált: át tudja-e vinni a parlamenten az MSZP a kormány szerkezetének átalakítását.

Az SZDSZ konstruktív ellenzéki szerepet ígért volt koalíciós partnerének, azt, hogy a parlament működését nem akadályozza, de csak a kormányprogramban megfogalmazott célokat támogató javaslatokat szavazza meg. Ez azt is jelenti, hogy az államapparátus növelését sem pártolják például, a kormányprogramban ugyanis egyebek közt olcsóbb államot, csökkenő államapparátust ígértek. Az MSZP kormányátalakítási tervei viszont nem ebbe az irányba mutatnak - egyebek mellett erre hivatkozva buzdítja frakciótársait a kormány szerkezeti átalakításának opponálására Molnár Lajos, a szabad demokraták volt egészségügyi minisztere.

A liberális politikus egy, a lapunk birtokába jutott levélben arra buzdítja frakciótársait, hogy a jövő kedden szavazzanak nemmel. Bárki lesz is az SZDSZ elnöke - írja Molnár Lajos -, kedden dől el, hogy kicsi, de erős pártot vagy egy kis csapat, politizálgató "hetvenkedő katonát" vezet majd. Molnár Lajos azért is szavaztatná le a liberálisokkal a javaslatot, mert szerinte csak így oszlathatják el a hamis illúziót, hogy a kisebbségi kormány működőképes lehet. Hozzáteszi, hogy a "nem" szavazat ellenére folytatható a kormányzás, viszont megakadályozná, hogy egy lehetetlen helyzet alakuljon ki. Molnár szerint nem igaz, hogy mindez a kormány felelőssége volna (az ellenzéki pártok korábban nem akadályozták a kabinet átalakítását), és példátlannak tartja, hogy "változatlan kormányfő és deklaráltan változatlan program mellett a pillanatnyi erőviszonyok által vezérelt, elfogadhatatlan átalakítás történjen ciklus közben". Lapunk megkeresésére Molnár Lajos nem kívánt nyilatkozni, a levél tartalmának nyilvánosságra hozatalától viszont nem zárkózott el.

Horn Gábor SZDSZ-ügyvivő szerint Molnár (általa meglehetősen szerencsétlennek tartott) akciójánál többről lehet szó, hiszen az SZDSZ-frakcióban vita alakult ki a kormányszerkezet átalakításának támogatásáról. Horn Gábor arra tehát nem tudott válaszolni, miként szavaznak kedden, csak annyit közölt: ha kormányon lennének, ezt az átalakítást bizonyosan nem hagynák jóvá. Az is lehet, hogy egyáltalán nem vesznek részt a szavazásban, vagy tartózkodnak, elképzelhető, hogy képviselőik belátására bízzák a döntést. (Folyamatban van a liberálisok frakciószabályzatának szigorítása a fegyelem erősítése céljából. Erről azonban csak később - tehát a keddi szavazás után - döntenek, vagyis kedden még büntetlenül szavazhat "szét" a frakció.) Horn Gábor szerint várják a miniszterelnök érveit, ezért meghívták Gyurcsány Ferencet a jövő keddi frakcióülésükre.

(Ha az SZDSZ nem szavazza meg az új kormányszerkezetet, akkor például Bajnai Gordon maradhatna ugyan gazdasági miniszter, de nem kerülhetnének át tárcájához új ügyek, nem válhatna egyfajta csúcsminisztériummá. A többi miniszter is maradna a helyén, csak a feladatátcsoportosításokat nem lehetne végrehajtani.)

Horn az MTV Nap-kelte című műsorában is beszélt a kormányátalakításról. Mint mondta, legalább fél évre megbénulhat a közigazgatás: a Gazdasági és Közlekedési Minisztériumot feldarabolják, "az emberek azt se tudják, hová kerülnek"; létrejön a tárca nélküli tudományos miniszter posztja, miközben az oktatási minisztériumnál van a tudomány; az önkormányzati minisztériumot harmadszor szervezik át két év alatt... - Ezt nem lehet egy apparátussal megcsinálni! - hangsúlyozta Horn.

Gyurcsány "aratni" készül

Kockázat és lehetőség is egyszerre, hogy ezentúl a kormányon belül könnyebb lesz dönteni, de bonyolultabb lesz a parlamenti egyeztetés - mondta Gyurcsány Ferenc kormányfő a Metro újságnak adott, tegnap megjelent interjújában. Gyurcsány nem számít előre hozott választásokra, és úgy látja, a költségvetés elfogadásához biztosítható lesz a parlamenti többség. (Tegnap egy sajtótájékoztatón John Emese, az SZDSZ ügyvivője azt mondta, az SZDSZ ellenzéki pártként nem szavazhatja meg a kisebbségi MSZP-kormány által benyújtott költségvetési törvényjavaslatot, mert ez nem fér bele a konstruktív ellenzékiségbe.) A miniszterelnök szerint a kormány már elvégezte "a szántás és a vetés igen nehéz munkáját", most az "aratás" időszaka következik.

A mielőbbi új választások kiírása lenne az ország érdeke - véli a Magyar Gallup Intézet felmérésében megkérdezetteknek több mint a fele; minden harmadik válaszadó szerint viszont az MSZP-nek végig kell vinnie a kormányzást a ciklusban. A kisebbségi kormányzást támogatók körében egyébként nagy többségben vannak azok, akik a kisebbségi kormányt is Gyurcsány Ferenc vezetésével képzelik el.

Ki lehet Molnár mellett? - Horváth Ágnes és elődje a koalíció felbontásáról döntő SZDSZ-küldöttgyűlésen, április 27-én
Ki lehet Molnár mellett? - Horváth Ágnes és elődje a koalíció felbontásáról döntő SZDSZ-küldöttgyűlésen, április 27-én
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.