Ismét el akarják távolítani posztjáról Szarvas Pétert, a Körös Volán vezérigazgatóját. Az akció mögött többen politikai zsákmányszerzést sejtenek. Megismétlődik a 2008. januárban megbukott kísérlet?
Körös Volán: Megismételt leváltási kísérlet?
A Körös Volán Zrt. május 27-ére összehívott közgyűlésének első meghívójában még nem szerepelt a napirendek között Szarvas Péter vezérigazgató visszahívása. A néhány nap múlva postázott újabb meghívóban azonban már ez a pont is megjelent - mondta el Hoffmann Antal, a Békés Megyei Közlekedési Szakszervezet elnöke. A Körös Volánnál működő szakszervezetek az idén januárban is kiálltak a vezérigazgató mellett. Hoffmann Antal elmondta, hogy a Körös Volán az egyik legjobb Volán vállalat az országban: nincs vesztesége, jó a gépjárművek állapota, és más Volánokkal összehasonlítva jók a bérek is. A szakszervezeti vezető hangsúlyozta: szándékosan durván akar fogalmazni, amikor azt mondja, szerinte undorító, ami a jól teljesítő vezérigazgató körül történik.
Már januárban is egyértelmű volt, hogy Szarvas Pétert néhány Békés megyei MSZP-s politikus akarja eltávolítani, politikai visszavágásként arra, hogy Békéscsaba fideszes önkormányzata kiüldözte pozíciójából Hideg Andrást, a városi vízmű korábbi vezetőjét. Hideg Andrást ugyanúgy kiváló szakembernek tartották, mint Szarvas Pétert. Hideg Andrásnak a fideszesek szemében az volt a bűne, hogy MSZP-s. Szarvas Pétert viszont fideszesnek tartották - elsősorban azért, mert 2000-ben, a Fidesz-kormány idején nevezték ki az állami tulajdonú Körös Volán élére. Vezetői kvalitásait az MSZP is elismerte - 2002-ben, Medgyessy Péter hatalomra kerülése után nem váltották le posztjáról. Ez egészen addig fel sem merült, míg a 2006-os önkormányzati választásokat követően a Fidesz "tisztogatni" nem kezdett a Békés megyei önkormányzatok tulajdonában lévő cégeknél. Akkor több szocialista politikus hangoztatta, hogy viszonzásképpen le kellene váltani azokat a Fidesz-közelinek tartott gazdasági vezetőket, akiknek megbízatása MSZP-s támogatástól függ. A Békés megyei szocialisták nem voltak egységesek - Tóth Károly országgyűlési képviselő például lapunknak adott januári nyilatkozatában ellenezte Szarvas Péter leváltását.
- A Körös Volánnál működő szakszervezetek abszurdnak és a munkavállalói érdekekre károsnak tartják, hogy az egyik oldal úgy akar bosszút állni vélt, vagy valós politikai sérelmeiért, hogy jól teljesítő vezetőket távolít el a posztjukról, veszélybe sodorja ezzel a cég gazdálkodását és a dolgozók biztonságát - mondta Hoffmann Antal, aki kilátásba helyezte, hogy a szakszervezetek kiállnak Szarvasért. A szakszervezeti tagság már így is nehéz visszatartani a radikális fellépéstől - tette hozzá.
Hoffmann Antal Fetser János MSZP-s országgyűlési képviselőt, volt orosházi polgármestert véli a Volán-vezér eltávolítását célzó kezdeményezés mögött. A szakszervezeti vezető úgy tudja, Szarvas Péternek azt is a szemére vetik a szocialisták, hogy vezérigazgatóként ő tett feljelentést a Körös Volán korábbi vezetői ellen, annak gyanújával, hogy a kilencvenes években szándékosan vásároltak szőkített olajat a cégnek. Hoffmann szerint ismeretlen tettes ellen történt a feljelentés, és Szarvas Péter az igazgatóság megbízásából tette azt. A hét évig húzódó olajperben nemrég felmentették az akkori vezetőket, mert nem sikerült bebizonyítani, hogy szándékosan vásároltak rossz üzemanyagot.
Fetser János megkeresésünkre közölte: nincs köze a Körös Volán ügyeihez, és nem kíván az ügyben nyilatkozni. Szarvas Pétert nem sikerült elérnünk. Ő közelmúltban a Hír6.hu nevű dél-alföldi hírportálnak azt mondta: sem januárban, sem most nem indokolták leváltásának szándékát. Szarvas Péter a Hír6-nak cáfolta azt a róla terjesztett hírt, hogy Budapesten állást kapott volna, és emiatt maga is távozni akarna a vállalat éléről.