A Hezbollah ellenőrzése alatt tartja Bejrút egy részét

Ellenőrzése alá vonta péntek délután Bejrút nyugati részét az ellenzéki Hezbollah síita mozgalom. A libanoni fővárosban megszűntek az összecsapások a kormánypárti fegyveresek és a Hezbollah harcosai között.

Az Egyesült Államok támogatta kormánykoalícióhoz hű fegyveresek letették a fegyvert az utolsó muzulmán negyedben is, amelyet még ellenőrzésük alatt tartottak. A kerületbe a hadsereg vonult be. A szunniták lakta Tarík al-Dzsadídi negyedben kitartó fegyveresek előzőleg a Hezbollah-milíciával tárgyaltak a megadásról.

A Hezbollah - az ugyancsak síita Amal mozgalom fegyvereseinek segítségével - folyamatosan foglalja el a zömében muzulmánok lakta nyugati városrészben a kormánypárti politikai csoportok irodáit, majd átadja azokat a belbiztonsági erőknek és a hadseregnek, amely próbál semleges maradni a válságban. Az egyik helyi elemző szerint a síita szervezet nem akar "megszállónak" látszani, ezért nem hagyja fegyvereseit azokban a negyedekben, ahol a lakosság kormánypárti.

A Szíria és Irán által támogatott Hezbollah fegyveresei pénteken előzőleg több negyedet is ellenőrzésük alá vontak Bejrút belvárosában: a kormánybarát fegyveres csoportoknak az utóbbi 24 órában csak vereségeik voltak. Az éjszakai összecsapásokban legalább 11 ember meghalt és több mint 30 megsebesült, a pénteki harcok veszteségmérlege még nem ismeretes. Kórházi források szerint az áldozatok között fegyvertelen járókelők is voltak. A Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága genfi közleményében felszólította a harcoló feleket, hogy kíméljék meg a polgári lakosságot.

Rakétagránát-találat érte a Szíria-ellenes, Nyugat-barát parlamenti többséget vezető, szunnita Szaad al-Haríri rezidenciája körüli falkerítést pénteken Bejrút nyugati részén, de senki sem sérült meg.

A Hezbollah harcosai reggel gépfegyverekkel és gránátvetőkkel tűz alá vették a Haríri tulajdonában lévő, al-Musztakbal (Jövő) című újság szerkesztőségét is. Az újságírók elmondása szerint csak a hadsereg megérkezésekor vonultak vissza. A Haríri-család kezében lévő Future TV és rádióadók szintén beszüntették adásukat, miután a Hezbollah azzal fenyegetőzött, hogy lerombolja épületeiket - mondta a Haríri-médiakonszern egyik munkatársa.

A libanoni főváros kikötője nem működik: az érdekképviseleti szervek úgy döntöttek, hogy mindenféle tevékenységet beszüntetnek a harcok miatt - jelentette be pénteken Elie Zahur, a kikötői hatóságok illetékese. A Hezbollah fegyveresei ellenőrzik a bejrúti nemzetközi repülőtérre vezető utakat is, ezért a légikikötő forgalma gyakorlatilag szerda óta megbénult. A helyi légitársaság legkorábban szombaton indítja újra járatait.

Szaúd-Arábia, a bejrúti kormány egyik kulcsfontosságú támogatója az Arab Liga külügyminiszteri értekezletének sürgős összehívását követelte pénteken a libanoni válság megvitatására. Arab diplomáciai források szerint a Harírival szoros kapcsolatban álló szaúdi uralkodóház az utóbbi napokban titokban párbeszédet kezdett Iránnal, a Hezbollah pártfogójával a rendezés érdekében. A közvetítésre állítólag Teherán ajánlkozott fel, cserébe nagyobb engedékenységet kér vitatott atomprogramja ügyében az Egyesült Államoktól.

Az 1975 és 1990 közötti libanoni polgárháború óta eltelt időszak legsúlyosabb belharcai azután robbantak ki, hogy a kormány törvénytelennek minősítette a Hezbollah katonai távközlési hálózatát, amit a síita szervezet hadüzenetnek nyilvánított. Az ellenzéki mozgalom csütörtökön elutasította Haríri rendezési javaslatát, és vezetője, Haszan Naszrallah sejk a kormány döntésének visszavonását követeli, egyúttal a politikai válság tárgyalásos megoldását indítványozta.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa "nyugalomra és önmérsékletre" intette a libanoniakat, és kérte a harcoló feleket, hogy térjenek vissza a békés párbeszédhez. A washingtoni Fehér Ház felszólította a Hezbollahot, hogy hagyjon fel a "bomlasztással", Franciaország - Haríri másik szilárd támogatója - ugyancsak békés megoldást szorgalmazott. Bassár el-Aszad szíriai elnök pénteken "belügynek" nevezte a súlyos libanoni válságot, és reményének adott hangot, hogy a libanoniak "párbeszéd útján megoldást fognak találni" a helyzetre.A polgári lakosság menekül Bejrútból

Bejrút belvárosából menekülni kezdett a lakosság a libanoni főváros keleti, keresztény negyedeibe, amelyeket mostanáig megkíméltek a két napja kezdődött utcai összecsapások. A városközpontban változatlanul fegyverropogás hallatszott - közölték szemtanúk. Rakétatalálat érte a Szíria-ellenes parlamenti többséget vezető Szaad Haríri rezidenciája körüli falat Bejrút nyugati részén, de senki sem sérült meg.

A Külügyminisztérium nem javasolja a libanoni utazást

Az egyre feszültebbé váló bejrúti belpolitikai helyzet miatt a Külügyminisztérium azt javasolja, hogy halasszák el utazásukat azok, akik Libanonba készülnek menni - áll a tárca közleményében. A Külügyminisztérium korábban sem javasolta, hogy bárki Libanonba utazzon, május 7-től azonban Bejrútban még feszültebb az általános belpolitikai helyzet, a szembenálló felek közötti összecsapások gyakoribbá váltak, mind több fegyveres összetűzés alakult ki, a halálos áldozatok és a sérültek száma is egyre nő - derül ki a közleményből.

A külügyi tárca azt tanácsolja és kéri, hogy a már Libanonban tartózkodó magyar állampolgárok, valamint azok, akik halaszthatatlan ügyeik miatt mégis el akarnak menni az országba, adják meg elérhetőségüket a konzuli szolgálatnak. A bejrúti magyar nagykövetség a térségben élő magyarokkal folyamatos kapcsolatban van

A Malév törölte szombati bejrúti járatát

A Malév a bizonytalan libanoni helyzet miatt - a pénteki után - szombati bejrúti járatát is törölte - közölte Németh Krisztina, a légitársaság szóvivője. Figyelemmel kísérik a libanoni fejleményeket, és várhatóan vasárnap döntenek arról, hogy a következő, keddi járatot elindítják-e Bejrútba. A Malév hetente háromszor közlekedtet gépeket a libanoni fővárosba. Akik már megváltották jegyüket, egy hónapon belül térítésmentesen átválthatják azt egy későbbi, bejrúti Malév járatra. A bejrúti repülőtér pénteken is zárva van a Hezbollah által kormányellenes jelszavakkal meghirdetett, országos munkabeszüntetés miatt.

A tüntetők már szerdán úttorlaszokat emeltek, halomba rakott autógumikat gyújtottak fel szerte Bejrútban és az ország több részén, hogy megpróbálják még inkább kiterjeszteni a legnagyobb szakszervezet országos sztrájkját. A Szíria-ellenes kormánypártiak és az ellenzék hívei között összetűzések voltak, helyenként tűzharc robbant ki.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.