Mianmarba nem engedik be a külföldi mentőalakulatokat

Mianmar egyelőre nincs felkészülve a külföldi mentőalakulatok és az újságírók fogadására a Nargis ciklon pusztítását követően, de a segélyszállítmányokat elfogadja - közölte a katonai kormányzat külügyminisztériuma.

A tárca jelezte: Mianmar hajlandó fogadni a szállítmányokat, de saját mentőalakulatait küldi el a katasztrófa sújtotta térségekbe a segélyek szétosztásra, ugyanis a külföldi kereső-mentő alakulatok, valamint újságírók beengedésére nem készült fel.

Hivatalos adatok szerint több mint 23 ezer halálos áldozatot követelt a természeti csapás, és az ENSZ becslése szerint egymilliónyian maradtak fedél nélkül.

Az ENSZ Világélelmezési Programja (WFP) pénteken átmenetileg felfüggesztette a segélyek szállítását, miután a mianmari hatóságok a ranguni repülőtéren lefoglalták két szállítmányát, 38 tonna élelmiszert. Néhány órával később azonban bejelentették, hogy szombattól ismét a tervezettnek megfelelően működtetik a légihidat Mianmarba, s eközben folytatják a tárgyalásokat arról, hogyan jut el a katasztrófa sújtotta területre a segély.

Az ENSZ eddig 67 millió dollárt mozgósított, és további 50 millió dollárt kér a nemzetközi közösségtől a logisztikai költségek fedezésére. Pénzbeli segélyt - ötszázezer dollárt - egyedül Kína nyújtott a mianmari kormánynak.

A katonai hatalom ellenőrzése alatt álló Myanmar Alin című lap jelentette, hogy csütörtökön 12 nemzetközi segélyszállítmány szállt le a ranguni repülőtéren, és folyamatosan érkeznek további szállítmányok az ENSZ-től és az ázsiai országokból. Az állami televízióban elhangzott, hogy Mianmar "kész fogadni az Egyesült Államok segítségnyújtását is", de arra nem tért ki a híradás, hogy milyen formában.

Több szállítmány azonban a szomszédos Thaiföldön rekedt, és ott vesztegelnek a külföldi mentők is. Mivel a péntek nemzeti ünnep Thaiföldön, a mianmari konzulátus a rendkívüli otthoni helyzet ellenére is zárva van, így hétfőig nem kaphatnak vízumot, hacsak a mianmari kormány nem gondolja meg magát.

A többi külföldi segélyszervezethez hasonlóan a magyar Baptista Szeretszolgálat speciális mentőcsapata sem kapott beutazási engedélyt, így Bangkokból nem tudtak továbbutazni Mianmarba - tájékoztatta az MTI-t pénteken Pavelcze László, a mentőcsapat vezetője. Orvosi segítségnyújtásra így nagy valószínűséggel nem lesz lehetőségük, ezért mostantól helyi kapcsolataikat felhasználva a segélyszállítmányok eljuttatását szervezik. Pavelcze László elmondta azt is: ha hétfőig sem kapnak beutazási engedélyt, visszatérnek Magyarországra, és a segélyek eljuttatására fognak összpontosítani.

Az ENSZ élesen bírálta a mianmari juntát, az emberbaráti segítségnyújtás történetében példátlannak nevezte a külföldi segélymunkások elutasítását.

A mianmari kormány legfrissebb közlése szerint a Nargis miatt - amely a hét végén söpört végig az országon - legkevesebb 23 ezer 335 ember halt meg, és további 37 ezret tartanak nyilván eltűntként. Az Egyesült Államok ranguni nagykövete szerint a halottak száma meghaladhatja a százezret is. Az ENSZ becslése szerint több mint egymillió ember vált hajléktalanná. A tragédia legszívszorítóbb jelenségeinek egyike, hogy gyerekek kószálnak szüleiket keresve a ciklon sújtotta területeken. Nem tudni, hogy az eddig befogadott segélyek közül mennyit sikerült eljuttatni a rászorulókhoz.

A ciklon túlélői között megjelent a kolera, a betegség már halálos áldozatot is követelt - mondta el az MTI-nek telefonon Luter Gábor, a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet délkelet-ázsiai programigazgatója. A megbetegedéseket az okozza, hogy nincs elegendő ivóvíz, élelmiszer és fertőtlenítőszer, az emberek esővízzel és patakokból, folyókból mert szennyezett vízzel kénytelenek a szomjukat oltani - tájékoztatott Luter Gábor, aki jelenleg Thaiföldön tartózkodik, és azon munkálkodik, hogy a segélyszervezet egymillió forint értékű segélycsomagjai eljussanak rendeltetési helyükre.

Ázsiában csaknem két évtizede nem volt ilyen súlyos csapást okozó szélvihar, akkor, 1991-ben 143 ezer ember vesztette életét Bangladesben egy forgószél miatt.

 

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.