Harcban a Hezbollah és a bejrúti kormány

A Hezbollah telekommunikációs hálózatának felszámolásával "hadat üzent" az USA és Szaúd-Arábia által támogatott bejrúti kabinet a síita szervezetnek, s ezzel Izrael és Amerika malmára hajtja a vizet - legalábbis a Hezbollah vezetője, Haszan Naszrallah sejk értelmezésében. A vallási felekezetek konszenzusára épülő Libanon - hathatós külföldi beavatkozással - ismét a polgárháború szélére sodródott.

"A bejrúti kormány hadat üzent nekünk" - így értékelte tegnapi beszédében Haszan Naszrallah sejk, a síita Hezbollah mozgalom vezetője, hogy az Egyesült Államok és Szaúd-Arábia által támogatott kabinet kedden törvénytelennek és alkotmányellenesnek minősítette a Hezbollah telekommunikációs hálózatát, mely szerintük "veszélyezteti az ország szuverenitását". Az ellenzéki síita csoport azonban azt állítja: a hálózat szükséges ahhoz, hogy megvédjék az ország déli részét az esetleges izraeli agressziótól. (A Hezbollah olyan üvegszál-kábeles telefonhálózatot biztosít fegyveresei számára, melyet az izraeli hadsereg a 2006-os háború alatt nem tudott zavarni). A kormány a héten elmozdította a bejrúti repülőtér biztonsági vezetőjét is, mert Bejrút szerint megfigyelőkamerákat állított a Hezbollah szolgálatába. Naszrallah az ő visszaállítását is követelte, mikor tegnap - a 2006-os izraeli-libanoni háború kitörése óta először - sajtótájékoztatót tartott.

Eközben második napja tartotta tegnap ellenőrzése alatt a Hezbollah Libanon főbb útjait, többek között elzárva az utat a bejrúti repülőtérhez, az ország egyetlen légikikötőjéhez, mely így már két napja nem üzemel. Szerdán a legnagyobb szakszervezet sztrájkot hirdetett (a minimálbér háromszorosára emelését követelték), s ezt használta ki a Hezbollah, hogy nyomást gyakoroljon a kormányra. Bejrútban és másutt is fegyveres összecsapások törtek ki, a Malév törölte bejrúti járatát.

Szakértők szerint eljött a pillanat, amikor a szunnita Fuád Szinjóra vezette kormány megpróbálja felszámolni a növekvő és erősödő, Irán- és Szíria által támogatott Hezbollahot, az "államot az államban". A kormány fogadkozik: vissza tudják venni a reptérhez vezető utakat, helyre tudják állítani a rendet.

A libanoni kormányválság az arab világot is megosztja: a márciusi damaszkuszi arab csúcson több állam (Egyiptom, Jordánia, Szaúd-Arábia) csak alacsony szintű delegációval vett részt, tiltakozva Szíria Libanon-politikája ellen. A jelenlegi válság már az egyenruhások egységét is veszélyezteti. A hadsereg eddig nem avatkozott bele a kormány és a Hezbollah-vezette ellenzék politikai csatározásaiba. Sőt, a hadsereg parancsnoka, Michel Szulejman tábornok az a konszenzusos személy, akiben sikerült megegyeznie a feleknek, legyen ő Libanon következő elnöke. Megválasztani azonban tavaly november óta, 18 kísérlet után sem tudták, mert az ellenzék a következő kormány összetételének egyharmadát, azaz vétójogot követel, s addig nem választja meg Szulejmant, amíg ezt nem látja biztosítottnak. Szulejman most nem ment bele, hogy Szinjóra szükségállapotot hirdessen ki. Szakértők már korábban is figyelmeztettek: a kormánynak meg kéne erősítenie a hadsereget, (amely tavaly sikeresen számolt le a Fatah al-Iszlám szélsőséges csoporttal), s ezzel erősítené az ország egységét, és gyengítené a kialakuló "Hezbollah-államot".

Hezbollah-harcos rakétagránát-vetővel Bejrútban
Hezbollah-harcos rakétagránát-vetővel Bejrútban
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.