Olimpiai láng a világ tetején

Kínai alpinisták egy csoportja csütörtökön az olimpiai fáklyával feljutott a Föld legmagasabb pontjára, a Mount Everest 8848 méteres csúcsára. A kínai televízió egyenes adásban számolt be az eseményről. A 31 fős (köztük 22 tibeti) csoport hajnali 3 órakor indult a 8300 méter magasan fekvő táborukból, s hat órával később közülük öten értek fel a váltófutással vitt lánggal a csúcsra, erős szélben és mínusz 30 fokban.

Tajvan WHO-tagságot szeretne

"Ironikus és szégyenletes, hogy miközben üdvözöljük Koszovó függetlenségét, szemérmetesen hallgatunk Tajvanról, amely pedig virágzó demokrácia" - mondta az Európai Parlamentben Charles Tannock a brit konzervatívok képviseletében annak kapcsán, hogy a 23 milliós lakosú sziget hiába kérelmez tagságot az Egészségügyi Világszervezetben (WHO). A május 20-án lelépő, az önállóságot hangsúlyozó Chen Shui-bian elnök kísérlete, hogy Tajvan néven a sziget felvételt nyerjen, ismét visszautasításra talált. Kína arra hivatkozva blokkolja a kérést, hogy csak szuverén államok lehetnek az ENSZ alá tartozó szervezet tagjai. Egyébként Tajvan készül az elnökváltásra. Kínos búcsúként a távozó Chen Shui-bian kormányának három tagja lemondani kényszerült egy 30 millió dolláros "kenőpénz"-ügy kapcsán. A pénz Pápua Új-Guinea "megdolgozására", diplomáciai viszony létesítésére szolgált volna, ám a terv meghiúsult. Jelenleg 23 ország tart fenn diplomáciai kapcsolatot a Kínai Köztársasággal. (Munkatársunktól)

A "világ tetején" egy pekingi diák adta át az olimpiai lángot Ciren Wangmu tibeti sportolóhölgynek. Kitűzték a csúcsra a kínai zászlót és az olimpia lobogóját, valamint a pekingi olimpia logóját is.

A szervezők most elnézést kértek a nemzetközi sajtótól és a civil alpinistáktól egyrészt a hírzárlatért, másrészt a hegymászási tilalomért. A kínai-nepáli határszakaszon lévő Mount Everestet ugyanis már korábban lezárták, nehogy Tibet-szimpatizánsok megzavarják itt is az olimpiai láng útját.

Közben a dalai láma képviselői elégedetten kommentálták, hogy Peking további hivatalos tárgyalásokat ígért. A márciusi lhászai és Tibet más részein is kirobbant tüntetések, zavargások után vasárnap volt az első találkozó Shenzhenben, amelyet a tibetiek "jó kezdeti lépésként" értékeltek. Mint Lodi Gyari, a dalai láma megbízottja most nyilatkozta, kérték a pekingi kormányzattól a tibeti zavargások idején letartóztatott foglyok szabadon bocsátását, illetve, hogy korlátozás nélkül fogadhassanak látogatókat, beleértve újságírókat is. Szintén sürgették a Tibetben folytatott kínai "hazafias átnevelési kampány" beszüntetését. Mint az APA hírügynökség jelentette, XVI. Benedek pápa is megnyilatkozott az augusztusi olimpiáról. A Szentszék és Peking között nincs diplomáciai viszony, ám a kínai szimfonikusok szerda esti, vatikáni koncertje alkalmával a katolikus egyházfő üdvözölte a kínai népet, "amely az egész emberiség számára nagy fontossággal bíró ötkarikás játékokra készül".

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.